VYPRACOVANÉ OTÁZKY
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
- v případě, že se monarcha nemůže z nějakého důvodu ujmout funkce (např. věk), vykonává za něj funkci regent, případně regentská rada
- méně pravidelným byl postup, kdy si monarcha stanovil svého nástupce sám
- výjimkou je situace, kdy je monarcha volen (ať na dobu určitou nebo na doživotí)
Rozsah práv a pravomocí
- s vývojem se měnila, stejně jako jeho reálný vliv
a) osobní privilegia: potvrzují panovníka jako suverénní osobnost (osobní nedotknutelnost), jeho majestát (nejvyšší důstojnost), politickou a trestní neodpovědnost
→ právo udělovat čestné tituly, řády, vyznamenání, držet čestnou stráž, používat čestné znaky, vyžadovat a dodržovat ceremoniální postupy
→ právo na důchod (apanáž) ze státního rozpočtu
b) privilegia spojena s ústavními vztahy
→ právo svolávat a rozpouštět parlament, jmenovat jeho členy
→ právo suspenzivního nebo absolutního veta
→ právo publikovat zákony, používat právo milosti, je to vrchní velitel ozbrojených sil
- dnes se jedná spíše o formální a reprezentativní funkce
- mnohdy bývá panovníkovo postavení deklarováno jako hlavy moci vládní a výkonné, což má ale zejména u parlamentních forem vlády spíše ústavně formální charakter (např. právo jmenovat předsedu a ministry vlády)
- mezi významné formy patří také oprávnění vystupovat jako nejvyšší představitel a zástupce státu navenek (např. uzavírat mezinárodní smlouvy, spolupůsobit v otázkách války a míru)
- typické je postavení britského panovníka, který „panuje, ale nevládne“, a to i když má právo rozpustit parlament (pouze na požádání předsedy vlády), užít absolutního veta (nebylo použito více jak 250 let) a má právo uzavírat mezinárodní smlouvy (vykonává to vláda a panovníka pouze informuje)
76. Hlava státu v republice
- zpravidla je individuální a nejčastěji nese označení prezident (státní, spolkový, federální, říšský atd.)
- nejvyšší představitel státu a nositel jeho suverenity navenek
- nejedná se o nejvyšší státní orgán
- je jen hlavou státu a jako občan nedisponuje ani osobními privilegii (které by ho favorizovaly ve vztahu k jiným občanům)
- lze se setkat i s kolektivní hlavou státu (např. regenti v San Marinu, státní rady nebo presidia v některých bývalých socialistických státech)
Ustavování
- až na výjimky platí volební princip
a) volení lidem – přímo (Francie, Rakousko) nebo nepřímo (USA – prostřednictvím volitelů)
b) voleni parlamentem (Švýcarsko)
c) volení speciálním kolegiem – obvykle sestává ze členů parlamentu a z delegátů spolkových zemí nebo administrativně teritoriálních jednotek (v případě unitárního státu), např. v SRN
Volební období
- v jednotlivých zemích je odlišné, nejčastěji od 1 roku (Švýcarsko) do 7 let (Francie, Itálie), střední délka činí 5 let (SRN, ČR) a 4 roky (USA)