Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie_vypracované_otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (145.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. liberálně demokratické, směřující spíše k demokracii neţ k monokracii (resp. zajímající střední pozici) mezi rovnostářstvím a individualismem

  2. autoritativně rovnostářské (tj. bývalé vládnoucí strany v zemích střední a V-Evropy)

  3. tradiční konzervativní, existující v zemích Třetího světa (jejich konzervatismus spočívá v tom, ţe odmítají změny, které by mohly vést ke ztrátě kontroly členů oligarchií nad národním bohatstvím těchto zemí)

  4. populistické, rovněţ existující v Třetím světě a zdůrazňující roli státu jako prostředku, jímţ má být dosaţeno dalšího rozvoje společnosti a účasti občanů na správě státu

  5. individualisticko-autoritativní (strany v zemích Třetího světa, které jsou „replikou“ evropských fašistických stran meziválečného období)

Francouzský politolog Duverger povaţuje za základní odlišení strany kádrů a strany masové.

Kritériem však není jen členská základna, ale i struktura a styl stranické práce. Masová strana věnuje velkou pozornost členům, kteří přinášejí finanční příspěvky do stranické pokladny a tím zajišťují její politické a volební aktivity. Příznačná je i její centralizovaná a pevná struktura. Strana kádrů se orientuje na významné osobnosti, jejichţ jména, prestiţ a konexe, jí zajišťují hlasy. Jak zdůrazňuje Duverger, to, co dosahuje

masová strana počtem, dosahuje strana kádrů výběrem. Na rozdíl od masových stran mají strany kádrů decentralizovanou a volnější strukturu.

Neumann dospěl k další typologii, která rozeznává strany individuální reprezentace a strany sociální integrace, resp. demokratické a totální integrace. Zatímco strany individuální reprezentace mají jediný cíl, a to účastnit se voleb, takţe se v období mezi volbami jejich organizační struktura neprojevuje, strany sociální integrace se samozřejmě účastní volebních střetnutí, ale vedle toho usilují o vliv na všechny oblasti denního ţivota svých členů. Toto jejich úsilí můţe přitom mít buď demokratický, nebo nedemokratický (totální) charakter. Jako příklady této totální integrace uvádí Neumann bolševismus, fašismus a národní socialismus. Strany totální integrace vyţadují od občanů bezpodmínečnou kapitulaci. Ruší nejen svobodu volby, ale i jakoukoli moţnost koalicí a kompromisů mezi stranami. Dochází k totálnímu uchopení a vyuţívání moci, akceptaci nezpochybnitelné stranické linie a monolitického řádu.

Zájmové organizace.Lobby a lobbismus.

V institucionálním subsystému nemohou zůstat stranou naší pozornosti zájmové organizace, které jsou výrazem institucionalizovaných zájmů různých sociálních skupin. Zájmové organizace se na jedné straně podobají politickým stranám organizační strukturou a uskutečňováním zájmů, na druhé straně je však realizace zájmů od politických stran odlišuje.

Témata, do kterých materiál patří