Politologie_vypracované_otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Tento typ stran se dále transformoval v tzv. strany masové, které byly schopny reagovat na demokratizaci volebního práva (jeho zevšeobecnění), a tak si zajistit podporu velkých sociálních skupin. A to nejen při zajišťování voleb, ale také finančních prostředků formou členských příspěvků.
Toho dosáhly rozšířením členské základny, a tedy i počtu voličů (princip masového členství), vybudování vertikální organizační struktury, zdůrazněním programového (ideologického) sepětí s těmito skupinami a akceptací klíčové role stranického aparátu. Masové politické strany začaly vznikat v 2. pol. 19. století, přičemţ uvedená transformace byla zpočátku spjata se stranami sociálně demokratickými. Později se transformovaly i další politické orientace včetně liberálů a konzervativců.
V polovině 60. let 20. století dospěl Kirchheimer na základě analýzy systému stran Z-Evropy
k závěru, ţe transformace stran dále pokračovala, a ţe jejím výsledkem je strana, kterou nazval „catch-all party“. Doslovně přeloţeno „všeuchopující strana“, zpravidla se však mluví o straně pro všechny, straně všelidové či straně voličů.
Základním rysem strany tohoto typu je její orientace na co nejširší vrstvy voličů na základě deideologizace programu, v němţ se akceptují konkrétní problémy. Příznačná je pro ně sníţení role členství ve straně a široce koncipované územní struktury, na druhé straně pak růst významu stranických vůdců (personalizace) a specializovaných expertů (profesionalizace).
Podle politologů Maira a Katze se od 70. let 20. století setkáváme s dalším typem stran, které charakterizovali jako „strany kartelu“. Tyto strany pokračují ve vývojovém trendu osamostatňování se od konkrétní sociální skupiny a prezentace jejich zájmů, přičemţ jejich novou oporu představuje stát, který je – za jejich bezprostřední účasti – financuje.
Typologie politických stran.Stranické rodiny
Snahy o typologii politických stran mají své počátky jiţ v 19. století, kdy došlo k rozdělení politických stran při nejmenším na strany konzervativní a liberální. Všeobecně známé je dělení stran na levici a pravici, resp. střed, přičemţ původně pravici představovaly strany monarchistické a statkářské a levici strany liberální. Další vývoj pak vedl k tomu, ţe jako pravicové jsou traktovány strany především konzervativní a křesťansko-demokratické a jako levicové sociálně demokratické a komunistické.
Ideologická a programová hlediska jsou uplatňována i nadále a umoţňují následující typologii stran (stranických rodin):
sociálně demokratické (socialistické)
-
komunistické (radikálně levicové)
zelené (ekologické)
-
křesťansko-demokratické
liberální
-
konzervativní
-
krajně pravicové
-
regionální a etnické
Blondel vychází ve své typologii politických stran z toho, ţe ideologie hraje významnou roli, ať jiţ praktickou či symbolickou, v jejich činnosti. I v odmítání jakékoliv ideologie spatřuje „ideologický“ postoj. Jeho typologie zahrnuje 5 ideologicky rozdílných skupin stran: