Politologie_vypracované_otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Jako jedna z dalších institucí demokratického právního státu byl v ČR konstituován přijetím zákon o Veřejném ochránci práv v roce 1999 tzv. ombudsman. Fakticky však začal vykonávat svoji činnost aţ o rok později, kdy byl do fce veřejného ochránce práv poprvé zvolen Otakar Motejl.
K 1. 1. 2012 zahájila svoji činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů jako nezávislý orgán vyšetřující TČ policistů a příslušníků dalších ozbrojených souborů. Nahradila tak dosavadní inspekci, která byla stejně jako samotná policie součástí Ministerstva vnitra.
Pojem politického systému a jeho funkce
Moderní koncepce politického systému je spjata s celou plejádou politologů – mj. s Eastonem, Colemanem, Almondem, Deutschem, Powelem, Wiesemanem, kteří usilovali o vytvoření takového pojetí, které mělo postihnout nejen formální a neformální stránky politického systému a jeho dynamismus, ale zároveň být i základem jejich srovnávání.
Byť je pojem politického systému jedním ze základních pojmů politologie, obecně akceptovatelná definice neexistuje. Nicméně v zásadě se setkáváme jednak s pojetím, které spíše akcentuje institucionální aspekty politického systému v podobě politických institucí, jednak s pojetím, které spíše akcentuje funkcionální aspekty spočívající v dosahování příslušných cílů (integrace společnosti). Popřípadě se objevuje i pojetí, které chápe politický systém jako společenský prostor se specifickým uspořádáním,
v němţ se strukturují odlišné politické roviny – volební, parlamentní, vládní, správní, korporativní a stupně
ústřední, regionální, místní.
Je proto moţné i takové pojetí, které povaţuje za politický systém soubor institucí, vztahů, norem, postojů, hodnot a vzorců chování, jimiţ se uskutečňuje politická moc. V rámci politického systému tak můţeme rozlišovat 4 základní subsystémy:
institucionální
-
komunikační
normativní
-
politické kultury
Všechny uvedené subsystémy jsou ve vzájemných vazbách a závislostech, takţe bez ohledu na relativní samostatnost se mohou společně podílet na realizaci fcí politického systému jako celku. Almond za základní fce, které rozděluje na vstupní a výstupní, povaţuje:
vstupní (politické): I) podpora a akceptace politických institucí a politické kultury
politické socializace a zapojování
-
artikulace zájmů
-
kumulace zájmů
-
politické komunikace
-
výstupní: I) tvorba pravidel (zákonodárná fce)
-
aplikace pravidel (výkonná a správní fce)
-
zajišťování pravidel (soudní fce)
-
Jiná klasifikace fcí politického systému povaţuje za jeho základní fce:
určování cílů a úkolu společnosti
-
mobilizaci společenských zdrojů
integraci společnosti
-
dosahování celospolečenského konsenzu (legitimity společenské moci)
Institucionální subsystém
Institucionální subsystém politického systému je představován státem, politickými stranami a politickými hnutími a zájmovými organizacemi.