Politologie_vypracované_otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Občanská společnost a její funkce
Občanská společnost představuje prostor, v němţ si občané uvědomují své společné zájmy a prostřednictvím horizontálně působících (na rozdíl od vertikálně působících,tj. na principu nadřízenosti a podřízenosti) společenských institucí (asociací, sdruţení, společenských organizací, církví, odborů, spolků atd.) – tedy nezávisle na státu tyto zájmy prosazují.
Stručně bychom mohli občanskou společnost vymezit jako „vše, co není stát“. To znamená, ţe struktura občanské společnosti musí být nezávislá na státní moci. Stát nezasahuje do jejích aktivit – pokud nejsou v rozporu se zákonem, neurčuje, kdo bude ve vedení či jaké akce budou podnikat. Nejsou závislé na státu ani ekonomicky – prostředky na svou činnost získávají především soukromých zdrojů, od různých sponzorů, nadací.
Občanská společnost plní velmi důleţité funkce:
Brání tomu, aby stát pronikal i do sféry, jeţ mu nepřísluší, to znamená do zájmových aktivit občanů.
Prostřednictvím institucí občanské společnosti dostává politická sféra nejspolehlivější zpětnovazební signály, protoţe občané svými aktivitami upozorňují na problémy, které ve společnosti existují, které pociťují jako palčivé, a tím nutí politiky, aby se jimi zabývali.
Je „školou demokracie“. Umoţňuje účast občanů na rozhodování a řešení konkrétních problémů tam, kde se nabízené řešení neshoduje se zájmy těchto občanů. V tomto smyslu funguje občanská společnost jako korigující prvek vlivu státu.
Vznik a vývoj politických stran v ČR
-listopad 1989- volby 1990:
-Občanské fórum- charakter politického hnutí
-více jak 60 politických stran a hnutí v této době-> jednak existující a procházející určitou transformací (KSČ, ČSL- Československá lidová, ČSS- Československá strana socialistická)
-> nově vzniklé (ČSDI- Československá demokratická iniciativa, ODA- občanská demokratická aliance, atd.)
-> strany či hnutí obnovující svou činnost (ČSSD-Československá sociální demokracie, KAN-Klub angaţovaných nestraníků, atd.)
-volební období 1990-1992:
-rozdělení OF > ODS a OH – Občanské hnutí
-předsedou ODS- Klaus, pravicová; předsedou OH Dienstbier, liberální a sociální, usilující o středovou pozici
-ODA se profilovala jako „občanská pravice“; vznik KDU-ČSL – pravý střed
-KSČ prošla řadou změn
-volební období- 1192-1996:
-důsledkem těchto voleb bylo rozdělení ČSFR
-vítězem voleb do České národní rady – koalice ODS a KDS; vláda se skládala z ODS, KDS, KDU- ČSL a ODA
-další restrukturalizace některých stran; 1996- KDS zanikla, neměla velkou voličskou podporu; růst relevance ČSSD a její nástup jako hlavní opoziční strany (v r. 1993 Zeman zvolen předsedou)
-volební období 1196-1998:
-vítěz- ODS, druhá ČSSD