Pracovní právo - přednášky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Obsah pracovního vztahu
Zamec je povinen vykonávat svou práci řádně, osobně, zamel musí poskytnout podmínky
Zamel musí poskytovat za práci odměnu, odměna je splatná podle dohody (sjednání poskytování záloh apod.), nemusí být tedy splatná nejpozději příští kalendářní měsíc jako u PS
Platí zde předpisy o bezpečnosti práce, zamel musí seznámit zamce
Odpovědnost pracovněprávní stejně jako u PS
Právní spory z dohod se projednávají jako individuální pracovněprávní spory
Zánik dohod obecně:
Dohoda o pracovní činnosti:
dohodou,
výpovědí s 15denní lhůtou z jakéhokoli důvodu,
okamžité zrušení podle § 55, 56 je možné jenom tehdy, je-li v dohodě výslovně sjednáno, uplynutím doby (na dobu určitou),
odstoupení,
smrtí zamce.
Dohoda o provedení práce:
splněním pracovního úkolu,
dohodou,
odstoupení od dohody (možnost odstoupení, když zamec bud provádět práci nekvalitně, když zamel neposkytne potřebnou součinnost),
smrtí zamce.
Pracovní podmínky, zvláštní pracovní podmínky
Předmětem PPV = práce
na předmět má přímý vliv (charakter práce, namáhavá práce, špinavá, čistá, pracovní doba, pracovní kolektiv), vliv na výkon zamce
na předmět má nepřímý vliv (okolnosti ovlivňující práci zprostředkovaně, odměna za práci, dojíždění, spokojenost s prací, nezaměstnanost v regionu, rodinné zázemí zamce …)
práce působí na celý zamcův život – zaměstnaný musí být spokojen a aby prací nebyla ničena jeho osobnost
Pracovní podmínky
v širším slova smyslu – jakýkoli vliv na práce
v užším slova smyslu – bezprostředně souvisí s pracovním procesem, upraveny normami pracovního práva, kolektivními smlouvami … „péče o zaměstnance“ – práce žen a mladistvých, ochrana zdraví…
bezpečnost a ochrana zdraví, práce žen a mladistvých – normy kogentní
péče o zaměstnance – především doporučující charakter a velmi často bez sankce
čl. 28 LZSP – právo na uspokojivé pracovní podmínky + čl. 29 – ženy, mladiství a osoby postižené – právo na zvláštní pracovní podmínky, právo by mělo být provedeno jednotlivými zákony z těchto Z lze odvozovat jednotlivé nároky zamců (ZP – ženy a mladiství, Zákon o zaměstnanosti – osoby zdravotně postižené)
Ochranná funkce (viz výše)
vztahuje se na všechny zamce a na všechny aspekty práce (osobnost, zdraví, sociální sféra)
Ochrana specifická – některé skupiny zamců jsou zranitelnější (specifické postavení ve společnosti požaduje zvýšenou ochranu)
děti/mladiství
ženy/těhotné ženy
zdravotně postižené osoby
Pracovní podmínky žen
soubor práv či povinností žen, účelem je umožnění plnění úkolů v práci s ohledem na její zdraví …
Faktory ovlivňující práci
biologický – fyziologické vlastnosti organismu (reprodukční funkce, dává život …) – pracovní právo musí vytvořit podmínky, aby tato rozhodující funkce pro společnost nebyla narušována
společenský – dán především dělbou práce v rodině, na ženě leží větší část péče o děti, historický vývoj; každá právní úprava je podmíněna historicky (vyvolána vztahy, které ve společnosti existují a naopak je ovlivňuje), právo je konzervativní a mění se s ohledem na společnost velmi pomalu úprava práce žen odpovídá úmluvám mezinárodních (1. polovina 20. Století – 20, 30. Léta) tehdy nestačila mužská pracovní síla hromadně přijímány ženy/děti zapojování žen do průmyslové práce (vysilující a dlouhá práce, negat. vliv)
velké novely ZP 2000 (rovné zacházení, zákaz diskriminace …)
ust. o zákazech některých prací (§ 238), ust. o pracovních cestách (§ 240), o úpravě pracovní doby (§ 241), o převedení na jinou práci (§ 441 písm. c)), přestávky na kojení (242), mateřská dovolení (§ 195), zvl. ochrana při skončení pracovního poměru (§ 53 odst. 1 písm. d))
ZP generální normou, působí tam, kde nejsou pracovní normy zvláště upraveny v speciálních zákonech (policistky, vojandy …))