Obchod 2 - shrnutí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
právo na likvidačním zůstatku:
-
použije se obecná úprava v § 37 a 38 ZOK. Likvidační zůstatek se rozdělí mezi společníky nejprve do výše, v jaké splnili vkladovou povinnost. Pokud toto likvidační zůstatek nepokryje, podílejí se společníci na zůstatku v poměru k výši svých splacených či vnesených vkladů. Neměl-li nikdo vkladovou povinnost – rovným dílem.
Právo podílet se na řízení společnosti
-
statutárem jsou jen komplementáři – přísluší jim tedy obchodní vedení. Ve věcech, které nepřísluší pouze statutárnímu orgánu, rozhodují všichni. Zvlášť hlasují komplementáři a zvlášť komanditisté.
Právo kontroly – každý společník může nahlížet do všech dokladů a kontrolovat tam údaje.
Právo domáhat se náhrady újmy – právo domáhat se za společnost proti jinému společníkovi náhrady újmy. Přiměřeně se použije ustanovení o domáhání se nesplacené vkladové povinnosti po společníkovi. (viz jak je to u VOS).
právo na náhradu nákladů – společnost nahradí společníkovi výdaje, které vynaložil při zařizování potřebných záležitostí.
Ručení společníků
komplementáři neomezené ručení. Použijí se ustanovení o VOS.
Komanditisté:
-
ručí omezeně, společně a nerozdílně do VÝŠE SVÉHO NESPLACENÉHO VKLADU podle stavu zápisu v OR. V tom se liší od SRO, tam se ručí do výše SOUHRNU NESPLACENÝCH VKLADŮ VŠECH SPOLEČNÍKŮ.
-
pokud teda komanditista zcela splatil svůj vklad, jeho ručitelský závazek zaniká, přestože jiný komanditista svůj vklad ještě zcela nesplatil.
-
-
Novinkou je tzv. komanditní suma – je to prostě částka, která je alespoň stejně vysoká, jako vklad. Komanditista ručí do výše této sumy, i když je vklad nižší a už třeba splacený.
-
Podíl společníků KS
Podíl komplementáře – stejně jako u VOS.
Podíl komanditisty – může mít více podílů. (na rozdíl od komplementáře, ten může mít pouze jeden v dané společnosti).
-
nesmí být představován CP. Podíl se určuje podle poměru vkladů.
-
převod podílu lze (úprava přiměřeně jako u SRO). Na komplementáře se to nepoužije, tam je to vyloučeno, včetně zastavení. (zastaveno totiž může být jen za podmínek převoditelnosti).
-
v úpravě SRO se řeší 2 situace: buď převádím podíl někomu ze společníků, nebo 3. osobě. Pokud převádím někomu ze společníků – zásadně dovoleno (ale může to být ve spol. smlouvě podmíněno). Pokud převádím 3. osobě, tak zásadně potřebuju souhlas VH (v KS bych tak potřeboval souhlas všech společníků, pokud by spol. smlouva neurčila jinak).
-
Komanditista tak může převést podíl jen jinému komanditistovi, ne komplementáři.
-
Pokud není souhlas dán bez důvodu do 6 měsíců, nastávají účinky, jako při odstoupení od smlouvy Pokud převádím jinému společníkovi, mám potom nárok vystoupit ze společnosti. Pokud bude ale orgán bude nečinný, když převádím třetí osobě, nemám nárok vystoupit ze společnosti po těch 6 měsících.
-