Obchodní korporace + náhrada škody
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Potřebné znalosti
Potřebnými znalostmi jsou míněny znalosti potřebné k výkonu funkce voleného orgánu. Je možné a obvyklé, aby některé činnosti vyžadující specifické schopnosti a znalosti byly zajištěny prostřednictvím třetích osob (například vedení účetnictví). Člen orgánu má potom povinnost výkon takto delegovaných činností kontrolovat.
Zájem obchodní korporace
Zájem obchodní korporace by bylo možno chápat jednak jako prevenci vzniku škod, jednak jako maximální možné zhodnocení majetku obchodní korporace.
Schopnost vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře
Jedná se zejména o to, že člen voleného orgánu má dostatek času pro výkon funkce, a zároveň potřebné znalosti a dovednosti. Pokud si je člen orgánu při přijetí funkce vědom toho, že není výkonu s péčí řádného hospodáře schopen, měl by vyvodit důsledky, a to zejména z funkce odstoupit.
Pravidla jednání členů orgánu
PŘH – při porušení odpovědnost za škodu, vydání obohacení, nese důkazní břemeno, že jednal s PŘH
Zproštění se odpovědnosti, pokud mu příslušný org dal svolení takto jednal
Jakákoliv ujednání omezující odpovědnost za škodu způsobenou pří výkonu funkce statutárního či obdobného orgánu jsou absolutně neplatná.
Buseness judgement rule – ex post posuzován nejen výsledek, ale i úvahy a procesy, které přijetí rozhodnutí předcházely
Pokud by se jednalo o podnikatelské rozhodovaní, ke kterému by byl dostatečně informovaný a jednal tak v obhajitelném zájmu korporace, pak je to ok
Statutární orgán při jednání zastupuje korporaci
Střet zájmů
člen orgánu/činnost korporace se jako konkurent střetává s podnikáním osob blízkých členovi orgánu
Informační povinnost – členové orgánu se dozví o střetu zájmu se zájmem korporace, střet zájmů u korporace a osob jemu blízkých nebo osob jím ovlivněných/ovládaných – sdělím členům svého orgánu a kontrolnímu orgánu/společníkům
Posouzení závažnosti – lze pozastavit funkci
Platí i pro prokuristu
Zákaz konkurence
Obecně v § 432 OZ – tam, kde to nevyplývá ze ZOKU, tedy např. zaměstnanci, smluvní zástupci
Veřejná osobní společnost
§ 109 ZOK - z ustanovení vyplývá právě jen, že žádný ze společníků nesmí bez souhlasu ostatních společníků podnikat v předmětu podnikání společnosti ani ve prospěch třetích osob, ani zprostředkovávat obchody společnosti pro jiného; nelze z něj dovodit, že by společník nesměl být společníkem jiné obchodní společnosti se stejným předmětem podnikání.
Zákaz konkurence lze ve společenské smlouvě nejen rozšířit, ale i zúžit, popřípadě zcela vyloučit, tj. povolit neomezené podnikání společníků v předmětu podnikání společnosti – taková úprava zákazu konkurence ve společenské smlouvě však je z hlediska úspěšnosti podnikání společnosti velmi nepraktická.