Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




EKONOMIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (212.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3. PENÍZE, BANKOVNICTVÍ, INFLACE

3.1 Vývoj peněz

Peníze jsou univerzálním zbožím, které slouží k vyjadřování cen ostatního zboží, k jeho koupi a prodeji a k provádění různých plateb.

Historicky první byla směna jednoho zboží za druhé, tzv. barterový obchod. Vzhledem ke komplikovanosti (jako v pohádce O kohoutkovi a slepičce - bylo nutné najít zájemce o vlastní zboží a člověka s vhodnou nabídkou v jedné osobě) se vyvinuly zbožové peníze. Šlo o zvláštní druh statků, které přijímali za své výrobky všichni lidé v určité oblasti (plátno, slonovina, obilí, sůl, dobytek, kovy atd.). Nevýhodou těchto všeobecných ekvivalentů (jak se také zbožové peníze nazývají) někdy byla jejich těžká dělitelnost, skladovatelnost, někdy malá trvanlivost. Jako nejpraktičtější se časem ukázalo zlato a další drahé kovy. Začaly se z nich razit mince – plnohodnotné peníze, jejichž hodnota byla založena na hodnotě kovu, z něhož se vyráběly. U nás první mince používali Keltové, přičemž vlastní vynález mincí je přičítán Číňanům (okolo roku 1000 př. n. l.).

V dalším vývoji byly zbožové peníze pro nedostatečný objem těžby drahých kovů nahrazeny papírovými penězi – bankovkami a státovkami. Státovky vydávaly státy ke krytí svých výdajů a byly za zlato nesměnitelné. Bankovky zpočátku zastupovaly plnohodnotné peníze (původně byly vkladovými listinami, vydávanými na důkaz uložení zlata nebo stříbra v bance) a byly za zlato směnitelné. První bankovky se z důvodu nedostatku kovu k ražbě mincí objevily v Číně, v Evropě v roce 1662 ve Švédsku.

Ve třicátých letech 20. století postupně došlo ke zrušení směnitelnosti bankovek za kov (demonetarizaci) pro občany a krytí peněz zlatem od 70. let již neexistuje ani v mezinárodních ekonomických vztazích.

Zatím poslední vývojovou etapou peněz jsou bankovní (depozitní) peníze, používané při bezhotovostním platebním styku.

3.1.1 Funkce peněz

Peníze plní tři základní funkce : 1) jsou mírou hodnoty (slouží k vyjádření ceny zboží);

2) jsou prostředkem směny (fungují jako oběživo);

3) jsou uchovatelem hodnoty (můžeme je spořit).

3.1.2 Regulace měnového trhu

Provádí se ovlivňováním měnového kurzu. Některé státy mají měnové kurzy volné, jiné mají pevný měnový kurz. Snížení oficiálního měnového kurzu je devalvace měny, zvýšení je revalvace.

3.2 Bankovnictví

Obchodem s penězi se zabývají banky. Bankovní systém ČR je dvoustupňový. Úlohu centrální banky plní Česká národní banka, která je státní. Zajišťuje emisi peněz a rovnováhu na trhu peněz. Jako hlavní nástroje své politiky užívá změny výše povinných minimálních rezerv komerčních bank, snahu o ovlivnění kurzu měny, operace na volném trhu (nákup a prodej cenných papírů, obyčejně státních dluhopisů) a úrokové sazby, za kterých půjčuje peníze komerčním bankám. ČNB užívá tři referenční úrokové sazby: diskontní sazbu, za niž si komerční banky mohou u ČNB krátkodobě uložit likviditu, dvoutýdenní repo-sazbu, určenou k uložení likvidity na dobu dvou týdnů a lombardní sazbu, za niž si mohou komerční banky krátkodobě vypůjčit peníze proti zástavě cenných papírů.

Témata, do kterých materiál patří