Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká meziválečná próza

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (104.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Po stránce formální: základním prostředkem je metafora - odvážná, překvapivá, využívající novotvarů (známý je např. novotvar z básně Praze ,,čas kostižerný“ = intenzivně všechno ničící, odvozeno od kostižer = vleklý zánět kostí); jeho poezie je záměrně nelibozvučná, zadrhávající, (není melodická), je znepokojující, disharmonizující.

Život: narozen v Brně, záhy mu zemřela matka, vyučil se knihkupcem, studovat neměl možnost, byl tedy samouk, hořké mládí, redaktorem v Brně (přítel J. Mahena), od roku 1926 pak v Praze, za okupace v ilegálním odboji, zemřel předčasně na srdeční chorobu.

Sépie (1927) čít 3 s. 107 - hned v 1. sbírce převažuje smutek, motivy smrti, podzimu, noci, hřbitova, rozkladu, hrůzy z pomíjivosti; navozují citovou samotu, ale nikdy nevedou k nihilismu, k rezignaci nebo pesimismu, naopak k větší lásce k životu.

30. léta:

Kohout plaší smrt, Tvář čít 3 s.108, Hořec - v nich tragický pocit zesiluje, je to meditativní poezie máchovského typu – o otázkách života a smrti, o smyslu života a umění, o nicotě a pomíjivosti

Staré ženy čít 3 s. 110 - podává až krutě reálné vidění osamělých žen na sklonku života, líčí (oslovuje) oči, tvář, vlasy, ruce, klín – co jim zbylo z krásy a z krátkého života – jen smutek, bolest, chudoba a opuštěnost.

Reakce S. K. Neumanna: nepochopil to, považuje to za maloměšťácké a za projev Halasova „kňouravého pesimismu“, dokonce ho to vedlo k napsání polemické básně Staří dělníci - říká, že aktivita může starému člověku pomoci.

Dokořán (1936) čít 3 s. 110 - touto sbírkou se otevírá období, ve kterém sílí reakce na dění kolem, na aktuální problematiku → období poezie občanské, společenské

Torzo naděje (1938) čít 3 s.111 - patří k nejpřesvědčivějším a nejnaléhavějším reakcím na období mobilizace a Mnichova; je plná hořkosti, zoufalých obrazů, ale i naděje a vzdoru, užívá biblické motivy, patos, např. básně: Praze, Zpěv úzkosti, Mobilizace,

Naše paní Božena Němcová čít 3 s. 113 - její trpitelský osud je paralelou k údělu českého národa

Ladění čít 3 s. 114 - básně dětem, vzpomínky na dětství a domov

Já se tam vrátím čít 3 s. 115 - básnická, lyrizovaná próza; melodická, zpěvná, oslavuje Vysočinu - kraj jeho mládí, kde hledá a nalézá jedinou jistotu, medituje o konci života

Tvorba po r. 1945 – jiná kapitola.

Vladimír Holan (1905 – 1980)

Meditativní básník, jeden z nejpozoruhodnějších a nejtajemnějších, tvůrce intelektuálně náročné lyriky i epiky, významem přesahuje národní hranice. V oblasti čisté poezie došel z českých básníků asi nejdále a nejhlouběji, oprostil poezii od veškeré závislosti na vnější skutečnosti, vytvořil v ní samostatný duchovní básnický svět, a ještě jaksi skrytý, je v ní doslova zašifrován. Holan se opravdově pokouší (nic nepředstírá) poodhalit smysl lidské existence a používá k tomu své úžasné představivosti a obrazotvornosti a schopnosti tvořit tajemné metafory a novotvary. Slova a jejich významy uvádí do všemožných vztahů, kříží je, původní význam se rozplývá. Výsledkem je poezie, která není a ani nemůže být přímočaře srozumitelná, spíš nám dá podnět k prožitku, jaký jsme dosud nepoznali – a to je ono – pokus o odkrytí něčeho stěží poznatelného, skrytých stránek lidské existence, smyslu života. Je tedy nasnadě, že Holanova poezie nebude přístupná, vnímatelná, uchopitelná pro široké řady čtenářů. Byl také precizní a plodný překladatel (Morgenstern, Baudelaire aj.).

Témata, do kterých materiál patří