Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Romantismus ve světové a české literatuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (67.06 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Démon - čít 2 str. 20 - posmrtně vydaná poema; vychází z biblických a apokryfních legend (apokryf = text, který nebyl kanonizován) o vzpouře a zavržení andělů. Čerpá také z gruzínského folklóru (na Kavkaze).

děj: Démon, symbol zla, zavržený Bohem pro svou vzpouru a odsouzený k věčné samotě, trpí, zatouží po harmonii, štěstí, po vnitřním obrození. Chce rozbít své prokletí. Toho chce dosáhnout prostřednictvím lásky k pozemské bytosti, ke gruzínské kněžce Tamaře. Způsobí smrt jejího ženicha a současně v Tamaře probouzí dosud neznámé pocity a pochybnosti. Tamara se zmítá mezi strachem a láskou k démonovi, odchází do kláštera, aby dosáhla opět duševní rovnováhy. Démonu se nakonec podaří přesvědčit Tamaru o své lásce, jeho polibek ji však zabíjí. Znovu tedy prohrává svůj odvěký boj s Bohem a s nevírou a nenávistí pokračuje ve své nekonečné pouti.

Démon není v poémě klasickým symbolem věčného zla, je to spíše hrdý duch, jenž je nespokojen s nesrovnalostmi života, s tím, že rozsévá zlo. Zdroj zla není v něm, ale v uspořádání světa, které ho duchem zla učinilo. Nejedná se tedy o tradiční zápas dobra a zla, ale konflikt čistého rozumu, který je však v rozporu se světem, a citu, jenž je v souladu s přírodou. Démon vlastně vyslovuje základní myšlenku celé Lermontovovy tvorby a jeho životní filozofie = každé zlo je jen důsledkem (se rodí z …) nedostatečnosti a bezmocnosti dobra. Vzájemný poměr těchto dvou sil ovládá svět, je zdrojem jeho tragiky, ale i tragiky výjimečných osobností, které se snaží svět změnit. Viz - démonismus = bezvýchodná, marná vzpoura silného, ale osamoceného jedince, jenž ví o její bezvýchodnosti

Hrdina naší doby – filozoficky pojatý román; zobrazuje život intelektuála 30. let 19. stol.; nejde o souvislý příběh, ale volný sled novel; hlavní hrdina – typ „zbytečného člověka“

Ivan Alexandrejevič Gončarov

- pojem „oblomovština“ = synonymum pro pasivní přístup k životu, nečinnost a lenost

Oblomov – román, Oblomov je sice člověkem čestným, upřímným a dobrosrdečným, ale kvůli své pasivitě, lenosti a nerozhodnosti přichází nakonec i o svou dívku. Poněkud jiný typ zbytečného člověka.

Polsko

Romantismus výrazně zaměřený na národnostní problematiku, až nacionalistický; vzdor proti ponížení národa, touha po národní svobodě (Polsko po trojím dělení pod cizí nadvládou, rozděleno na 3 části, ztráta polské samostatnosti)

Adam Mickiewicz

Dziady – básnická skladba (název – lidový obřad vyvolávání duší zemřelých), motivy tragického osudu polského národa po povstání proti ruské armádě

Konrád Wallenrod - čít 2 str 22 - básnická povídka byronského pojetí; příběh Litevce, který se stane velmistrem řádu německých rytířů právě proto, aby mohl pomstít svůj pokořený národ.

Témata, do kterých materiál patří