Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




přístupy-k-osobnosti-humantistickéx-psychoanalitickéx-behavioralistické

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (844.13 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jazyk TA je záměrně jednoduchý, aby teorie byla přístupná nejen odborné ale také laické veřejnosti. Transakční analýza jako psychologická teorie vychází z myšlenek humanismu, existencialismu a fenomenologie. Staví na určitých filosofických předpokladech, které krátce definuje následujícím způsobem:

Lidé jsou OK, tzn. každý člověk má svou hodnotu a nikdo není nikomu lidsky nadřazen.

Lidé mají kapacitu myslet, tzn. mají schopnost vnímat a hodnotit svoje činy a nést si za ně zodpovědnost.

Lidé rozhodují o svém osudu a svá rozhodnutí mohou měnit tzn. lidé rozhodují o svém životě, mohou se rozvíjet a tím měnit svá rozhodnutí a s nimi i kvalitu svého života.

Práce každého transakčního analytika vychází z těchto předpokladů a je postavena na rovnocenném vztahu s klienty / pacienty, který je vyjádřen krátce Já jsem Ok, ty jsi OK.

K ČEMU JE TRANSAKČNÍ ANALÝZA VHODNÁ

Transakční analýza pomáhá lidem porozumět tomu, jak funguje jejich osobnost v různých situacích a proč se jim některé věci v životě opakují. Pomocí transakční analýzy mohou pochopit komunikační styl vlastní i druhých a vědomě si volit svoje reakce. TA pomáhá lidem dosáhnout změn v jejich chování a prožívání. Cílem TA je rozvoj autonomie člověka v jeho životě.

Behavioralistický směr

Za nejznámějšího předchůdce behaviorismu můžeme jistě označit Ivana Petroviče Pavlova (1849-1936), který získal Nobelovu cenu za výzkum trávicích reflexů. Při své práci používal Pavlov psy, kterým implantoval do ústní dutiny vývod, aby mohl sledovat jejich produkci slin při krmení. V průběhu výzkumu se mimo jiné ukázalo, že psi začali slinit ještě dříve, než měli vůbec možnost ucítit potravu. Reagovali tak například na zvuk dveří, kroky, či rozsvícení světla.

I. P. Pavlov začal tento zajímavý jev více zkoumat a na základě svých zjištění zavedl řadu nových pojmů:

  • Nepodmíněný podnět - je podnět, který vyvolává vrozenou reakci, reflexní - bez potřeby předchozího učení. Při výzkumu Pavlova byla nepodmíněným podnětem potrava pro psy.

  • Nepodmíněný reflex - je reakce na nepodmíněný podnět, která je vrozená, není třeba učit - v tomto případě slinění psů v reakci na potravu.

  • Podmíněný podnět - je podnět, který byl původně neutrální - např. světlo, avšak díky učení získal schopnost vyvolat reflex, tedy u psů slinění.

  • Podmíněný reflex - je již naučená reakce na podmíněný podnět - tedy slinění na základě rozsvíceného světla.

Vědec Pavlov přistupoval ke svému výzkumu striktně materialisticky, objektivně. Snažil se vysvětlit podstatu svého objevu (vztahu mezi podmíněnými podněty a reakcemi psů), a to čistě z pohledu fyziologie.

Behaviorismus

Zakladatel behaviorismu je John Broadus Watson (1878 - 1958), který formuloval základy behaviorismu již v roce 1912. Je to přísně materialistický směr, odmítá introspekci jako vědeckou metodu. Stejně tak odmítá i pojmy jako vědomí - nevědomí, pud, prožívání, myšlenka apod. Behaviorismus se soustředí jen na pozorovatelné jevy (chování). Zaměřuje se především na učení, a to prostřednictvím podmiňování.

Témata, do kterých materiál patří