Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sociologie pro ekonomy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (181.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Životní svět a intersubjektivita

Životní svět je pro Schutze světem každodennosti.Je to svět intersubjektivní a tedy sociální.V tomto světě existujeme, konáme, sledujeme své cíle.

Čerpáme z něho veškerou svou zkušenost a představu o významech.

Je důvěrně známý, familiární, svět zdravého rozumu a naší zažívané zkušenosti. Svým jednáním do něj zasahujeme, měníme a modifikujeme ho. Zpětnou vazbou toto jednání modifikuje nás.

Reciprocita perspektiv

Intersubjektivita, společné sdílení, prožívání a komunikace s druhými jedinci, je umožněna tzv. reciprocitou perspektiv. Je založena na dvou předpokladech:

  1. předpokladu zaměnitelnosti stanovišť

  2. předpokladu shody systémů relevance

Pro jedince pohybujícího se v tomto světě je charakteristický přirozený postoj - navyklý sled bezproblémových zkušeností. Pokud je tento sled narušen, přeruší se i tento řetězec samozřejmostí.

Sociálníní svět vyžaduje určitou interpretaci, založenou na specifickém vědění. Schutz věnuje pozornost tomu, jakými prostředky jsou struktury sociálního světa vykládány. Jejich zkoumání se posouvá od problematiky subjektivního smyslu k problematice objektivních souvislostí smyslu.

Zásoby vědění a typizace

Zásoby vědění jsou poznatky ve formě osvojených dovedností, užitého vědění a návodů.

Typizace jako prostředky interakcí lze chápat jako prostředky k dosahování typických výsledků. Výrazným typizačním jevem je jazyk.Ve svém jednání se lidé obracejí k zásobám vědění. Během svého života si takto každý jedinec vytváří svou vlastní zásobu „příručního vědění“, které ho orientuje ve světě, v němž se pohybuje.

Příruční zásoba vědění je strukturována a zpřehledňována prostřednictvím typů.

Prostřednictvím typizačních operací si lidé vytvářejí představy o typech jednání, osob a předmětů; i o světě. Provozování těchto operací není jenom individuální záležitostí. Typizační operace provádíme pomocí jazyka.

Díky tomu, že lidé používají při pojmenování téhož jazyka, je individuální výklad pochopitelný a přijatelný také pro druhé lidi.

Jazyk umožňuje včleňovat do osobní zkušenosti i takové události a věci,

s nimiž se jednotlivci nikdy osobně nesetkali ani nesetkají.

Sociální vztahy v díle A. Schutze

Sociální vztahy mají různou kvalitu v závislosti na tom, jak je někdo pro mě důvěrně známým a jak intenzivní je náš vzájemný vztah.

Rozlišuje různé typy postojů a vztahů, kterými charakterizuje tuto rozmanitost. Nejjednodušší formou je orientace na tebe, postoj, v němž věnuji někomu svou pozornost. Podmínkou vztahu s mým spolubližním je vzájemnost a přímý kontakt (face-to-face).

Životní svět není ani mým soukromým světem ani tvým soukromým světem. Jde o svět našich společných zkušeností. Sociální svět se neskládá pouze z bezprostředního „okolního světa“, ale také z prostorově vzdálenějšího světa součastníků. Zkoumané vztahy mohou být navíc zkomplikovány dalšími faktory. Schutz to ilustruje na příkladu hraní hudby, kde si všímá dvou vztahů:

Témata, do kterých materiál patří