Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sociologie pro ekonomy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (181.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Znečištěná voda působí negativně na zdraví člověka a životaschopnost organismů. Toxické kovy, pesticidy a jiné látky se hromadí v tělech organismů a v potravních řetězcích vedoucích k člověku mohou zvyšovat svou koncentraci. Vodou se šíří i řada nakažlivých chorob a parazitů. Znečištěné studně jsou dodnes v některých zemích příčinou nákazy tyfem a cholerou. Některé vody trpí nadměrným přísunem živin. Ty vznikají rozkladem těl rostlin a živočichů a jsou součástí zemědělských hnojiv. Do vody se dostávají smyvem polí a pastvin. V těchto vodách s nadměrným obsahem živin se rychle rozmnožují vodní rostliny a plankton. Tyto vody jsou zaplaveny bakteriemi, které rozkládají těla těchto organismů a tím dochází k omezení života ve vodě nebo zhroucení původních ekosystémů.

Také narovnávání toků řek je nežádoucí zásah do přírody. Způsobuje rychlý odtok vody z krajiny, snižuje jejich samočisticí schopnosti a způsobuje záplavy.

Degradace půdy

Oráním, okopáváním, hnojením, odvodňováním nebo zavlažováním člověk pozměnil přirozenou strukturu půdy a její fyzikální vlastnosti. Stálá snaha ke zvyšování úrodnosti nevedla vždy ke zlepšení podmínek pro pěstování, ale často k jejich zhoršení nebo degradaci půdního horizontu. Rozsáhlé oblasti půdy ohrožuje eroze. Ta je způsobena nevhodným používáním půd nebo rozoráváním svažitých ploch jsou půdní částečky větrem nebo vodou odnášeny a tím dochází k ubývání úrodného humusu. Dochází také k sesuvům půdy, způsobené odlesněním. Nadměrná pastva, pěstování nevhodných plodin, nedostatek hnojiv v suchých oblastech způsobují nejen erozi, ale i vysoušení povrchu půdy. Dochází k přeměně oblasti v poušť. Někdy naopak dochází k podmáčení následkem nadměrného zavlažování na nevhodných místech. Někde se půdy neúmyslně zasolují, když je zavlažujeme vodou, která je vždy slabým roztokem soli a když se voda odpaří, sůl v půdě zůstane. V zasolené půdě mnoho plodin buď neroste, nebo se snižují jejich výnosy. Některé půdy jsou kontaminovány nadměrným hnojením umělými hnojivy nebo pesticidy. Tyto látky se hromadí v rostlinách, které konzumujeme a tak se dostávají i do našeho organismu.

Vymírání druhů

Zatímco v minulosti byly hlavním nepřítelem pro žijící skupiny organismů nejrůznější změny v jejich přirozeném prostředí, způsobeném klimatickými, geologickými i vesmírnými vlivy, v posledních několika tisících let je hlavním činitelem, způsobujícím vymírání organismů člověk. I když vezmeme v úvahu velká vymírání v geologické minulosti, jejichž příkladem může být i vymření dinosaurů, odhaduje se, že přirozená rychlost vymírání je asi 1-3 druhy za rok. Dnešní rychlost mizení druhů je však stokrát až desettisíckrát rychlejší. Snad nejrychleji ubývá druhů v jednom z druhově nejbohatších ekosystémů – v tropických deštných lesích. Odhadem zde žije polovina až dvě třetiny druhů. Pokud zde bude probíhat těžba dnešním tempem, v roce 2025 už budou z rozsáhlých lesů pouhé trosky.

Témata, do kterých materiál patří