Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sociologie pro ekonomy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (181.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Znečištění ovzduší

Znečištění atmosféry je nebezpečné zejména kvůli snadnému přenosu emisí na velké vzdálenosti . Jedná se především o prach, oxidy síry, dusíku a některé látky v malých koncentracích, ale s velkým dopadem jako jsou např. freony. Působí na rozklad ozonu a tím vznikem ozonových děr . Další úbytek ozonu může mít ničivé důsledky pro Zemi, představuje totiž ochranu před škodlivým vesmírným zářením.
Hlavními zdroji znečišťování ovzduší jsou elektrárny, domácí topné systémy, továrny a spalovací procesy v automobilech a letadlech. Znečištění vzduchu má závažný dopad na lidské zdraví, zamořuje půdu, ničí stromy.

Nejznámější škodlivinou je oxid siřičitý(SO2). Ten vzniká při spalování fosilních paliv. Dnes se spaluje velké množství ropy, která obsahuje vysoké procento síry. SO2 se postupně oxiduje na sírany a kyselinu sírovou. Tyto látky jsou hlavními činiteli okyselování půd, vod, nebo jezer, které je způsobeno kyselými dešti. Tyto deště mohou působit i ve velkých vzdálenostech od vzniku emisí. Sírany ve vzduchu velmi nepříznivě ovlivňují lidské zdraví. Naštěstí v posledních desetiletích emise v průmyslových státech výrazně poklesly.

Další je oxid dusíku NO a NO2, které vznikají slučováním kyslíku a dusíku při vysokoteplotním spalování fosilních paliv. Proto je obtížnější omezit emise NO a NO2. Také tyto látky se oxidují na kyselinu, která acidifikuje a ničí vše, kam se dostane.

Amoniak vzniká rozkladem dusíkatých látek v půdě nebo při chovu hospodářských zvířat. Amoniak také silně okyseluje půdy, když se do nich dostane kyselými dešti. Škodlivinou, které je v poslední době věnována zvýšená pozornost jsou těkavé organické látky, např. benzín, rozpouštědla a pohonné hmoty. Plyny z těchto kapalin se dostávají do atmosféry jejich vypařováním. Některé z nich jsou dokonce karcinogenní.

Další škodlivinou jsou také těžké kovy, např. olovo, které se donedávna i u nás přidávalo do benzínu a z výfukových plynů je rozptylováno do ovzduší. Ve vyspělých zemích je toto již zakázáno, ale v rozvojových se bude používat ještě dlouho.

Zvláštním typem škodliviny je ozón. Koncentrace ozónu nad Evropou aj. vyspělými zeměmi neustále stoupá. Ozón vzniká složitými chemickými reakcemi a vytváří letní nebo fotochemický smog. Působí negativně na lidské zdraví, ale i na rostliny, proto se také podílí na škodách na úrodě.

Znečištění vody

Dříve bývala pramenitá i čerpaná podzemní voda dostatečné kvality, a tak mohla být po mírných úpravách použita jako pitná. Současná situace však bývá horší. V důsledku lidské činnosti je mnoho přírodních pramenišť a podzemních zásob vody znečištěno. Nejčastější příčinou znečištění podzemních vod je vypouštění odpadních vod z průmyslu nebo havárie nádrží s nebezpečnými kapalinami. Toto znečištění je dlouhodobé, protože výměna vody je velmi pomalá.

Témata, do kterých materiál patří