Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sociologie pro ekonomy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (181.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kapitalismus 19. století se orientuje na maximalizaci profitu, socialisté sní o hojnosti pro všechny. Jedni ani druzí neberou do úvahy omezenost přírodních zdrojů v poměru k rychle rostoucí populaci, která v polovině 19. století dosahuje počtu 1175 miliónů oproti 730 miliónům v polovině století osmnáctého.

S převládnutím tržního hospodářství se problematika potřeb dále komplikuje. Tvoření potřeb je podřízeno potřebám trhu. Žádná potřeba, jejíž uspokojování není nabízeno trhem, není jako potřeba uznána. A naopak o všem, co je trh schopen poskytnout, se automaticky předpokládá, že nějakou více či méně lidskou potřebu uspokojuje. Vytváření umělých potřeb patří k základním předpokladům fungování tržně organizované výroby.

Prohlubuje se nerovnováha mezi celkovým růstem světové populace a omezenost přírodních zdrojů se stává viditelnějším teprve v souvislosti s populační explozí v zemích třetího světa. Od konce 50. let, kdy počet obyvatel přesáhl dvě a půl miliardy, začíná být zřejmé, že věda která způsobila demografickou explozi, je jen částečně schopna zajistit růst populace po ekonomické stránce a již vůbec není schopna intervenovat do politických poměrů, které dávají nerovnostem mezi bohatou a chudou částí světa výbušný charakter.

Neobyčejný pokrok lékařské vědy a techniky postavil moderní svět před mnohem vážnější krizi, než jaké kdy čelily tradiční společnosti. Navíc se v moderní světě spojilo sobectví bohatých s nezodpovědností chudých do podoby globálního ekologického problému. Nedojde-li ke změně ve vývoji populace, překročí v polovině 21. století hranici jedné miliardy obyvatel 16 zemí patřících mezi chudé a nejchudší.

Zatímco rozvojové země komplikují svým nekontrolovatelným populačním růstem situaci především samy sobě, vyspělé země ničí svou produkcí a konzumem přírodní prostředí bez výjimky všem. V tom lze spatřovat jeden z hlavních rozdílů mezi zaostalostí a pokrokem.

Problém orientace ve světě

Lidé mají potřebu vyznat se ve světě, ve kterém se bez vlastního přičinění ocitli. Není-li tato jejich potřeba uspokojena, vznikají těžkosti s přizpůsobením se prostředí, se zvládnutím měnících se situací, s vybudováním pocitu vlastní identity.

Jestliže se má člověk ve světě orientovat, musí mít dojem, že ví, jaký význam mají věci, jež jej obklopují, jaký význam mají události, s nimiž se setkává, a jaké místo v tom všem zaujímá on sám.

Otázku určení si člověk klade také ve vztahu k sobě (otázka smyslu života) a k vesmíru (povaha světa). Věrohodné zodpovězení těchto otázek vyvolává v člověku pocit ontologického bezpečí. Absence těchto odpovědí jej naopak znejisťují, vyvolávají v něm pocit strachu, stresu a podlamují jeho sebedůvěru.

Činění světa smysluplným patří proto ke strategicky nejdůležitějším problémům, s nimiž se musí společnost vyrovnávat.

Témata, do kterých materiál patří