Sociologie pro ekonomy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Základní rysy a znaky skupiny
Sociální skupina je definována rysy jako mentální jednota a sociální funkce.
Mentální jednota se uskutečňuje stálými psychickými a činnostními interakcemi ve smyslu celku. Tato jednota, pokud se vytvořila má charakter norem. Jedinec, který vstoupí do sociální skupiny – rodina, politická strana, – pokud je jeho vstup dobrovolný, ji přijímá.
Sociální funkcí skupiny rozumíme činnost na zachování její existence a na její přežití a zároveň na službu širšímu celku. Je to nejcharakterističtější rys skupiny, svými funkcemi se navzájem sociální skupiny liší.
Mezi základní znaky skupiny patří:
- interakce, tj. soubor vzájemných aktivit
- kooperace
- vytváření sociálních norem, cílů a hodnot
- vědomí „my“ (sounáležitosti a příslušnosti ke skupině)
- integrace a identifikace
- struktura (diferenciace sociálních pozice – statusů a rolí)
- velikost
- trvání a mnoho dalších znaků, jako např. způsob vzniku, homogenita, solidarita, otevřenost, autonomie, stabilita, vnitřní koheze, ovlivnitelnost, tradice, vytváření auto- a heterostereotypů, druh kontroly, autority a vnější referenční systém skupiny.
Všude tam, kde se ocitne více lidí pohromadě, vznikne určitá obecná sociální situace, nutnost vzájemně se nějakým způsobem uspořádat, nějak se konstituovat v řád nebo systém. To je podmínka, má-li být spolužití jedinců možné, chtějí-li obhájit nějaký společný zájem, vykonat dílo nebo dosáhnout svých cílů. Jde o vzájemný proces ovlivňování, jehož výsledkem je spontánní proměna názorů, postojů, citů a činností ve smyslu uspořádání se v řád.
Skupina si vytváří své vlastní normy, role a očekávání, jak se mají členové chovat a produkuje sankce proti těm, kdo se nepřizpůsobí. Skupina si vytváří vědomí společného cíle či vlastního účelu a mezi jednotlivými členy skupiny se rozvíjejí různé vztahy.
Typologie skupin
Sociální skupiny jsou různými sociology členěny různě. Setkáme se s členěním na:
malé a velké, prvotní a druhotné, primární a sekundární, formální a neformální, referenční a skupiny členství, jednofunkční a mnohofunkční a další.
Větší důraz než na obecnou definici skupiny klade sociologie na typologii skupin:
Podle velikosti bývají skupiny děleny na malé a velké, kde není ani tak důležitý počet členů, jako způsob jejich kontaktu.
Malé skupiny umožňují bezprostřední kontakt „tváři v tvář“, což je zpravidla možné při počtu členů nepřesahujícím 20 až 40 členů.
Velké skupiny budují svůj pocit identity na základě interakcí v malých skupinách. Interakce mezi lidmi trvá dobu delší než několik minut a členové vnímají skupinu jako skupinu a sebe jako její členy.
Podle povahy vazby mezi členy bývají skupiny děleny na primární a sekundární.