Finance velké otázky na test
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
byla emise eurobondů konkurenceschopná s ostatními formami investic, zvláště se zahraničními úvěry, musí pokrýt i případné zdanění výnosů. Ve většině ekonomicky vyspělých zemí jsou totiž výnosy z dluhopisů od daní osvobozeny a mezinárodní korporace, resp. investiční banky vypracovaly celou řadu technik, jak se zvláště dani z příjmů vyhnout.
Atraktivní jsou v posledních letech střednědobé obligace s pohyblivou úrokovou sazbou, která je vázána na vývoj mezibankovního peněžního trhu a úroky se platí v pravidelných úrokových periodách v délce několika měsíců.
Většina zemí se ale pokouší regulovat přístup zahraničních investorů na domácí kapitálový trh, omezit možnost emitovat na domácím trhu CP denominované v cizí měně. Důvodů je několik:ochrana platební bilance a vzácných kapitálových zdrojů pro domácí subjekty, ochrana domácích investorů před rizikovými investicemi….
Euroobligace a zahraniční obligace jsou emitovány i v českých korunách a obchodovány na českém kapitálovém trhu i v zahraničí.
Liberální devizový zákon v ČR nebrání rezidentům v investicích do zahraničních CP, akcií ani obligací. K nákupu nebo prodeji zahraničního CP na účet klienta není třeba devizového povolení za předpokladu, že je proveden subjektem, který má k takové transakci oprávnění na základě devizové licence vydané ČNB. O
povolení k investicím do zahraničních CP však musí požádat MF ČR investiční fond, investiční společnost nebo penzijní fond. Takové povolení zahrnuje schválení trhu, na které mohou být transakce uskutečňovány. Jedná se o jeden z prvků ochrany investora a jeho smyslem je omezit uskutečňování transakcí na důvěryhodná místa a instituce.
Deriváty
Finanční kontrakty odvozené od podkladových aktiv
akcie, indexy, měny, úrokové sazby, komodity
Prvotní využití pro zajištění oproti riziku změn ceny podkladového aktiva
později přesun ke spekulativním obchodům
Základní typy derivátů
futures (forwards), opce
Deriváty se vyskytují ve standardizované (obchodovány na burzách) a nestandardi-zované (kontrakt banka-klient) podobě
Společný název pro pevné termínované kontrakty (futures) a opční termínované kontrakty. Jejich tržní hodnota je odvozena od tržní hodnoty podkladového aktiva (např. fyzická komodita – zlato, stříbro, CP nebo měna). Termínované kontrakty se uskutečňují se širokým spektrem finančních i nefinančních aktiv a existuje celá řada variant jednotlivých derivátů. K finančním termínovaným kontraktům jsou obvykle řazeny devizové a úrokové termínované kontrakty, termínované kontrakty na akciový index a termínové kontrakty na drahé kovy.
Cílem termínových operací jsou:
hedging – ten si klade za cíl zajistit se na trhu před ztrátou, ke které by mohlo dojít prudkým výkyvem určité veličiny
spekulace – usiluje o využití cenových rozdílů v různém čase
arbitráž – arbitrážní operace nejsou spojeny s rizikem, poněvadž využívá rozdílu cen ve stejném čase, ale na různých místech