Finance velké otázky na test
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Globalizace znamená rostoucí vliv zahraničních a mezinárodních institucí, roste podíl aktiv zahraničních bank na celkových aktivech všech bank, zvyšuje se růst objemu CP, nakupovaných zahraničními investory…..
Privatizace – ve většině zemí dochází od poloviny 80. let k postupné (opatrné) privatizaci bankovního sektoru. V řadě ekonomik bylo uvažováno, že i po privatizaci by si stát měl ponechat v bankách určitý kapitálový podíl, který by mu umožnil částečnou kontrolu. Tento názor převládal i v ČR. Postoj se postupně měnil a převládl názor, že stát se musí svého podílu ve velkých bankách zcela vzdát a ponechat si pouze určitý podíl v některých specializovaných bankách, které podporují vládní programy - politické změny a přechod k tržnímu hospodářství
Finanční a bankovní krize - vyvoláno špatným ekonomickým vývojem nebo nákazou zvenčí
Pasiva bank (rozepsat položky, jak mohou banky pasiva regulovat)
Pasiva
Kapitál
Depozita
Nedepozitní závazky
1. Kapitál - při založení či rozšíření banky se kapitál vytváří emisí akcií, zahrnuje tři základní položky:
vlastní akciový kapitál (nominální hodnota akcií x počet emitovaných akcií)
prémie (ážio)
nerozdělený zisk
Zdroje kapitálu je nerozdělený zisk a emise akcií. Má malý kvantitativní význam, ale velký význam kvalitativní. Malý kapitál omezuje možnosti banky, její schopnost vzít na sebe riziko. Dostatečně velký kapitál vzbuzuje důvěru, že případný výkyv ve finančním hospodaření banky nebude přenesen na věřitele. Má nezastupitelnou úlohu při krytí větších ztrát nebo větších výběrech prostředků klienty, je určitým polštářem mezi špatným managementem aktiv banky a požadavky vkladatelů. Kapitálem je zaručována solventnost banky. Odráží zainteresovanost akcionářů. Akcionáři mají zájem na co nejvyšším zisku, veřejnost, resp. bankovní dohled mají povinnost a snahu chránit vkladatele. Je základ, ke kterému se poměřuje výnosnost investic do bankovnictví, vztahují se k němu různá regulativní opatření.
Podíl celkových aktiv na vlastním jmění se nazývá kapitálová přiměřenost, je sledován řadou institucí, regulativních a dozorčích orgánů. Pravidla kapitálové přiměřenosti bank jsou jedním ze základních regulativních nástrojů v ČR. V poválečném období až do počátku 80. let podíl klesal, po 80. a počátek 90. let kapitálová přiměřenost ve většině zemí roste. Cookovo pravidlo udává, že podíl rizikově vážených aktiv na vlastním jmění má být ve výši 8 %. ČNB požadovala, aby do konce roku 1993 činil podíl 6,25 % a do roku 1996 dosáhl 8 %.
Za riziková aktiva se považují veškerá aktiva bez státních CP a hotovosti a za sekundární riziková aktiva navíc aktiva bez úvěrů zaručených vládou a úvěrů krytých prvotřídními hmotnými a nehmotnými jistotami.