Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance velké otázky na test

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (528.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Administrátor - investiční banky umožňují klientům získat kapitál emisí CP. Zprostředkovávají pohyb kapitálu od těch, kteří jej mají a chtějí za něj získat výnos, k těm, kteří ho nemají a jsou ochotni za jeho získání zaplatit. Náklady dlužníka jsou určovány očekáváním výnosů investora a výši poplatku administrátora, závisí na nabídce a dalších faktorech. Výnos investora je vyšší, než kdyby uložil částku do banky, náklady dlužníka jsou nižší, než kdyby získal uvedenou částku jako úvěru. Investiční (komerční) banky tak vystupují ve funkci administrátora a často i jako market – maker. Specifickou formou úpisů, na kterých se investiční banky také podílejí, jsou IPO.

  • Spořitelny - věnují ve srovnání s bankami větší pozornost shromažďování úspor obyvatelstva. Zaměřují se na hypotéční úvěry, zajištěné nemovitostmi. Orientují se na drobné klienty, vedou účty úspor (či jiné účty) a poskytují další služby. V současnosti se stírá rozdíl mezi bankami a spořitelnami. V ČR je největší Česká spořitelna, a.s. K zásadní změně došlo před její privatizací změnou struktury jejích aktivních obchodů. Dynamicky rostl podíl úvěrů, poskytnutých organizacím a soukromým ppodnikatelům. Určitým specifikem byly její vklady u jiných peněžních ústavů - spořitelna sbírala úspory, banky poskytovaly úvěry. Pasiva spořitelen jsou tvořena depozity (nepřímými CP), převažují depozita na účtech úspor. Vydávají depozitní certifikáty, NOW účty apod, pokoušejí se získat zdroje prodejem obligací, zajištěných hypotékami v jejich portfoliu. Mezi pasivy České spořitelny, a.s. převládají vklady obyvatelstva, aktiva – tvoří zejména hypotéční úvěry, ale patří zde i jimi poskytované spotřebitelské, podnikatelsé úvěry, formy hypotekárních úvěrů (jak jednotlivcům, tak podnikům).

Na přelomu 70. a 80. let měly spořitelny vážné problémy - došlo k rychlému růstu úrokových sazeb, její dlouhodobé hypotéční úvěry byly úročeny pevnými úrokovými sazbami, dramaticky poklesly ceny nemovitostí, nesplacené úvěry spořitelen však byly kryté nemovitostmi za původní vysoké odhadní ceny - vysoké ztráty.

  • Stavební spořitelny - zaměřené na účelové úspory k výstavbě domů, které jsou obvykle podporované státem. Spravují kolektivně shromážděné peněžní prostředky. Na základě smlouvy o stavebním spoření garantují klientovi, že mu při splnění předem známých podmínek vznikne nárok na získání úvěru pro účely bydlení za pevnou, relativně výhodnou úrokovou sazbu. Stavební spořitelna definuje podmínky pro dlouhodobě fungující systém stavebního spoření tím, že stanoví provozně ekonomické a odborně technické tarify stavebního spoření (doba spoření nezbytná ke vzniku nároku na úvěr, minimální výši vkladu, výši úvěru splátek). Řada těchto podmínek je stanovena zákony (v ČR např. minimální čekací doba 2 roky). Stavební spořitelny posuzují kvalitu podmínek stavebního spoření poměrem výkonů klient - spořitelna (SKLV min. 0,5), používaný také v Německu a Rakousku.

  • Vzájemné spořitelny - vznikají v USA a Skotsku, byly založeny na myšlence shromáždit úspory drobných střadatelů, spojit je a uložit v bance. Úrokový výnos byl rozdělen mezi podílníky. Kdo uložil prostředky, je považován za vlastníka. Z hlediska fungování není podstatný rozdíl mezi spořitelnami a vzájemnými spořitelnami, jen tím, že vzájemné spořitelny fungují jako družstva, zatímco spořitelny jako a.s. Závazky vzájemných spořitelen mají podobu depozit, jedná se především o termínová depozita, jsou relativně stabilní. Aktiva jsou diverzifikovaná, často dlouhodobá - zvláště hypotéky a obligace kvalitních firem.

  • Úvěrní družstva - nejmenší, dynamicky rostoucí skupina spořitelních institucí. Jejich majetek je společně vlastněný, členství může být spojeno s nějakým společným rysem či zájmem, neziskové organizace, které své aktivity obvykle omezují pouze na členy družstva. Pasiva tvoří podíly úvěrového družstva, jedná se o spoluvlastnictví, které nezakládá nárok na žádné výnosy. V posl. době vedou běžné účty. Aktiva tvoří úvěry pro nepodnikatelské účely a investují do státních CP, začínají poskytovat dlouhodobé hypoteční úvěry. Jsou osvobozena od daně z příjmů. Rozšířená v USA, v Německu. V ČR mají dlouhou tradici, známé kampeličky a faiffeisenky prošly úspěšným vývojem a byly zlikvidovány na počátku 50. let. Od 1.1.1996 ale mohou být znovu zakládána. Zákon striktně vymezuje užití té části zdrojů, které nejsou poskytnuty členům v podobě úvěrů a jsou tedy investovány.

Témata, do kterých materiál patří