Finance velké otázky na test
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Pojištění a řízení fondů
Pojišťovnictví nese ze své činnosti jiné riziko (krytí rizika, finanční náhrada utrpěné škody), než zprostředkovatelské a proto formy a způsoby řízení pojišťovacích institucí musí být jiné, než u depozitních institucí. Dlouhodobý charakter má také řízení penzijní fondů, které jsou společně s pojišťovnami řazeny mezi smluvní finanční instituce. V pojišťovnách a v penzijních fondech má problematika likvidity a řízení krátkodobých fondů zcela jiný charakter než v bankách.
Obchod a investice do cenných papírů
rozhodující úlohu zde nemají komerční banky ale nedepozitní finanční instituce, dominují mezi nimi investiční zprostředkovatelé. Evropské banky jsou zapojeny do obchodování s CP více, než v USA a Japonsku.
Klasifikace finančních institucí
Kriteriem pro členění je skutečnost, zda nabízejí depozita (umožňují klientům uložit své finanční prostředky ve formě depozit na požádání, NOW účtů, účtu úspor, peněžních tržních depozit) aj. formách depozit, či jim takovou možnost nedávají. Dělí se na depozitní a nedepozitní.
Depozitní - přijímají vklady (depozita) a poskytují úvěry, nabízí klientům širokou paletu produktů. Řadíme zde: komerční banky, spořitelny, stavební spořitelny, vzájemné spořitelny, úvěrová družstva, družstevní záložny
Spořitelní instituce - spořitelny, vzájemné spořitelny a úvěrová družstva - nabízejí vzájemně zaměnitelnou paletu účtů úspor. Postupně se stírá rozdíl mezi nimi a komerčními bankami – všechni nabízí širokou paletu produktů na šekovatelných účtech, účtech úspor. Výše jejich aktiv je podstatně nižší, než výše aktiv bank s výjimkou České spořitelny v ČR (srovnatelná s aktivy velkých bank)
Banky – druhy bank : univerzální (poskytuje všechny bankovní služby), spořitelny (zaměření na drobné klienty, stírá se rozdíl mezi bankami a spořitelnami), stavební spořitelny, hypotéční banky, družstevní záložny, investiční banky (služby spojené s emisemi, obchodováním a investicemi do cenných papírů).
v ČR se řídí zákonem o bankách. K založení je potřeba povolení ČNB, může ji založit pouze PO se sídlem v ČR, musí mít formu a.s. a minimální kapitál je CZK 500 mil. Poskytuje všechny bankovní služby. Jejich význam klesá, patří k nejméně ziskovým společnostem.
Aktiva (výnosy mimo bilanci, investi do CP), kapitál (kapitálová přiměřenost)....viz jiné kapitoly Musí:
přijímat vklady od veřejnosti ve formě depozit (depozita na požádání, termínovaná, depozitní certifikáty) - nepřímý CP, vydávaný bankou. Jsou rozhodující částí pasív banky, jejich závazků.
Poskytovat úvěry
Banky mají ve svých portfoliích i přímé CP firem, federálních, státních a municipálních institucí - nakupují je na trhu CP, nebo je získávají jako zprostředkovatelé při uvádění na trh. V některých zemích existuje striktní regulace a jsou uplatňována omezení v tom, co mohou banky do svého portfolia CP koupit a co mohou a v jakém poměru vlastnit. ČSOB se specializuje na zahraniční platební styk, Česká spořitelna je nejvýznamnější retailovou bankou a Komerční banka je orientována na podnikatelskou klientelu. Banky mají v držbě značné množství likvidních aktiv v podobě hotovosti a krátkodobých CP – tato aktiva tvoří v bilanci bank vyšší podíl, než u nebankovních finančních institucí a banky je mají v držbě především proto, aby mohly vyrovnávat výraznější výkyvy v transakční poptávce po penězích.…Mají povinnost držeb u CB rezervy (PMR).... Banky mohou investovat do poboček nebo do kapitálově propojených společnosti (kde banka nemá kontrolní balík akcií, je zastoupena ve vedení společnosti a vlastní více než 20 % akcií ). Uskutečňují také obchodní investice s cílem získat přístup ke specializovaným společnostem (většinou, když banka vlastní méně než 20 % akcií).