Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance velké otázky na test

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (528.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

působí společně a nikoliv izolovaně.

  • Inflace a změny úrokových sazeb - finanční sektor je ovlivněn především změnami cen a úrokových sazeb. V 50. a v první polovině 60. let byly ekonomiky vyspělých států relativně stabilní. K nárustu cen i úrokových sazeb došlo v druhé polovině 60. let. Nemožnost přizpůsobit se nové situaci vedlo v 70. letech k silně regulovanému bankovnictví. Této situace využily méně regulované finanční instituce a vyvinuly nové produkty, kterými bankám konkurovaly - NOW účty, ATS účty.

  • Pokrok v technologii výrazně ovlivňuje konkurenční pozici firem, jejich schopnost soutěžit

na trhu kapitálu s ostatními firmami vč. schopnosti efektivně vykonávat funkci zprostředkovatele. Elektronizace bankovních služeb výrazně snížila transakční náklady, umožnila větší diverzifikaci produktů uvnitř jedné finanční instituce. Pokrok také rozšířil geografické hranice. Vedl ke změnám v bankovním podnikání. Vzniká virtuální banka – tj. jak banka orientovana na použití telefonního či počítačového spojení s klientem - homebanking, resp. telebanking, tak banka představovaná samoobslužnými pobočkami a multimediálními bankovními místy, kde má klient možnost uskutečnit platební a zúčtovací transakce, včetně získání úvěru aj. bankovních služeb bez kontaktu s pracovníky banky – toto pojetí virtuální banky převažuje. Pokrok v technologii umožňuje snížení nákladů, rozšíření a zrychlení služeb

  • Sofistikovanější spotřebitelé - změny ve spotřebitelském sektoru ovlivnily změny v sektoru bankovním. Vzdělanější a financí znalí klienti se více začínají zajímat o to, jak nakládat a jak je nakládáno s jejich penězi a úsporami - vhodné investování přínáší možnost vyšších příjmů. Vzdělanější klienti požadující lepší služby.

  • Deregulace je process odstraňování legislativních překážek ve finančním podnikání, probíhající od počátku 80. let v eko vyspělých států. V USA dochází např. ke sjednocení PMR u depozitních institucí, jsou zavedeny NOW účty, dochází k odstranění regulece úrokových sazeb. Tento liberální přístup byl následně omezen, byly zpřísněny podmínky pro poskytování úvěrů bankami, zavedeno pojištění depozit, banky musí poskytovat bankovnímu dohledu informace o svém hospodaření, byla zavedena osobní zodpovědnost bankovního managementu, akcionářů, ředitelů a dokonce právníků za chybná rozhodnutí. K podobnému procesu deregulace dochází i v ČR od počátku 90. let – byl vytvořen základ pro fungování dvoustupňového bankovního systému.

  • V případě diverzifikaci jde o rozšiřování služeb, poskytovaných finančními institucemi. Největší rozmach v nabídce služeb je možno pozorovat u nedepozitních finančních institucí. Diverzifikace a deregulace vedou k:

    • vytváření většinou kapitálově propojených bankovních holdingů, zahrnující i nebankovní společnosti. V holdingu s bankami jsou obvykle hypotéční banky, v ČR investiční fondy - konkrétní struktura holdingu je výrazně ovlivněna legislativou.

    • univerzalizaci snižuje rozdíly mezi finančními institucemi a vytváří stejné podmínky pro všechny. Na druhé straně přináší i problémy - vytváří větší prostor pro insider-trading. V každé ekonomice existují specializované banky (stavební spořitelny, hypotéční banky….), kterých se proces univerzalizace dotýká pouze omezeně, čímž je narušeno konkurenční prostředí.

Témata, do kterých materiál patří