Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Studijni opora RP II KS 170730

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64.58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Reálné kontrakty jsou charakteristické posunem jejich perfekce k okamžiku předání věci. Součástí reálného kontraktu je vždy konsensus a kausa, k předání věci je však vztažen okamžik vzniku smlouvy. Reálnými kontrakty jsou:

  1. mutuum – zápůjčka. Smlouva, jíž se dlužník zavazuje vrátit stejné množství stejné kvality, jaké si prve v okamžiku perfekce smlouvy zapůjčil. Dlužník je oprávněn zapůjčenou věc užívat i zužívat a nabývá k ní vlastnické právo. Jedná se o bezúplatný právní vztah doplnitelný akcesorickou stipulací úroků v zákonné míře, a tedy o jednostrannou obligaci. Chrání se kondikcí či žalobou certae creditae rei nebo pecuniae.

  2. commodatum – výpůjčka. Smlouva, jíž se dlužník zavazuje vrátit vypůjčenou věc. Dlužník je oprávněn věc užívat, nenabývá ale vlastnické právo; dlužník má právo na úhradu nákladů a škody. Jedná se o bezúplatné právní jednání a vzhledem k charakteru předmětu vždy o dvoustrannou nerovnou obligaci. Chrání se pomocí actio commodati directa a contraria, lze ale použít i další žaloby.

  3. depositum – úschova. Smlouva, jíž se dlužník zavazuje vrátit věc, kterou si u něho věřitel uschoval k opatrování. Dlužník není zpravidla oprávněn věc užívat, ani nenabývá vlastnické právo; dlužník má právo na úhradu nákladů a škody. Jedná se o bezúplatné právní jednání a vzhledem k charakteru předmětu vyjma nepravidelné úschovy o dvoustrannou nerovnou obligaci. Chrání se pomocí actio depositi directa (na duplum) a contraria, přičemž je možno použít i další žaloby.

  4. pignus – ruční zástava. Smlouva, jíž se dlužník zavazuje vrátit věc, která mu byla svěřena za účelem zajištění jiné pohledávky. Dlužník není zpravidla oprávněn věc užívat, nabývá tzv. odvozenou držbu; dlužník má právo na úhradu nákladů a škody. Jedná se o bezúplatné právní jednání a vyjma nepravidelného pignu o dvoustrannou nerovnou a vždy akcesorickou obligaci. Chrání se pomocí actio pigneriatica directa a contraria a dalšími žalobami.

Konsensuální kontrakty jsou kausálními dvoustrannými obligacemi perfektními při shodě stran na esencích daného právního jednání. Konsensuálními kontrakty jsou:

  1. emptio venditio – kupní smlouva (viz níže)

  2. locatio conductio – nájem věci či osoby na práci či pro zhotovení díla. Dvoustranná rovná smlouva, která se realizuje ve třech podobách:

  1. locatio conductio rei – nájem věci. Nájemce (conductor) má právo užívat věc a povinnost ji ve stanovený čas vrátit, pronajímatel (locator) má právo na nájemné a povinnost předat věc k užívání. Konduktor nenabývá k věci vlastnické právo.

  2. locatio conductio operis – smlouva o dílo. Zhotovitel (conductor) má právo, aby mu bylo za dílo zaplaceno a povinnost dílo zhotovit, objednatel (locator) má právo na zhotovení věci a povinnost předat materiál k dílu a za dílo zaplatit. Nedochází k přechodům vlastnického práva.

  3. locatio conductio operarum – smlouva námezdní (pracovní). Zaměstnavatel (conductor) má právo na osobní činnost námezdníka a povinnost zaplatit mzdu, námezdník (locator) má právo na mzdu a povinnost osobně vykonávat práci dle instrukcí konduktora.

Témata, do kterých materiál patří