Studijni opora RP II KS 170730
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Součástí odpovědnosti patera familias je zajistit její existenci v čase, tj. předat ji následujícím generacím. Římské právo civilní určuje, kdo se kvalifikuje jako legitimní dědic, a to na základě agnátského příbuzenství. V nejstarším právu má pater familias omezenou pravomoc v rozhodování o tom, kdo se stane dědicem. Postupně se jeho možnosti rozšiřují v rámci testamentární volnosti.
Vedle testamentární volnosti se postupně rozvíjí i možnosti intestátní sukcese podle praetorského práva. Praetor postupně uvolňuje omezené možnosti civilního práva tím, že ruší postup povinného dědění a zavádí beneficium abstinendi a současně zavádí sukcesivní delaci, kterou civilní právo nezná, a v jejím důsledku i nabývání dědictví adicí.
Svým působením vytváří praetor dědické třídy v moderním slova smyslu. Ty jsou následující:
Unde liberi,
Unde legitimi,
Unde proximi cognati a
Unde vir et uxor.
Každá dědická třída dává různým způsobem definovanému okruhu osob možnost ujmout se dědictví s příslibem praetorské ochrany, a to za určitých okolností i proti civilnímu dědici. Tento postup činí kognátské příbuzenství relevantním i v dědickém právu římském.
S rozdělením dědiců na civilní a praetorské souvisí i téma vydržení dědictví (resp. vydržení dědické pozice, usucapio hereditatis) a rozdílné způsoby ochrany dědiců podle civilního práva a dědiců podle praetorského práva.
Úprava intestátní posloupnosti praetorské byla výrazným způsobem modifikována konstitucemi císaře Justiniána (novellae 118 a 127).
III. Testamentární posloupnost a zvláštní případy sukcese mortis causa
Postupné rozšiřování svobody zůstavitele rozhodovat o rodinném majetku vedlo k vytváření základů testamentární posloupnosti.
V nejstarších dobách byla testovací volnost myslitelná jen k některým částem majetku v římské familii. Postupně se prosazuje respekt k vůli zůstavitele i ohledně dalších částí rodinného majetku.
Postupně se vyvinuly rozličné formy testamentu, od ústních forem, po písemné formy. Základem moderního testamentu je nuncupatio v mancipačním testamentu, převedená do písemné formy a potvrzená potřebným počtem svědků. V historickém vývoji lze nalézt i příklady privilegovaných testamentů, podrobených speciálnímu lehčímu režimu.
Podstatnou náležitostí testamentu je dědická instituce. Ta musí mít předepsanou formu. Není-li dodržena forma, je testament neplatný. V některých případech je možná i neúčinnost testamentu.
Vedle vlastního testamentu může zůstavitel pořídit i další listinu, kodicil. Ta obvykle obsahuje doplňky testamentu. Vztah mezi testamentem a kodicilem může být v konkrétním případě dosti komplikovaný.
Zůstavitel může instituovanému dědici ustanovit substituta. Důvody, proč tak činí, mohou být různé. Římské právo zná tři typy dědických substitucí: