Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




11A - Základní rysy stranicko-politického systému v Předlitavsku s důrazem na české země. Demokratizace parlamentarismu a volebního práva v českých zemích a jeho meze.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36.64 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Na mezinárodním poli habsburská monarchie ztratila díky své neutralitě v krymské válce (1853-56) ruské spojenectví. V r. 1859 musela čelit francouzsko-sardinskému spojenectví, avšak v bitvách u Magenty (4.6.) i Solferina (24.6.) prohrála. Mírem z 11.7. ve Villafrance, resp. 10.11. v Curychu postoupila Francii územím Lombardie (ta jí měla předat Sardinii). Benátsko i další části monarchii zůstaly. Spor opět narušil velmocenské ambice říše.

2) dovršení procesu „buržoazní“ revoluce – 1860 – 1879

Dochází k prohlubování transformace společnosti. Uskutečňoval se přechod ke konstituční formě vlády, nyní již i s (nepřímou) účastí veřejného mínění a přímé účasti sociálně omezeného okruhu reformních sil zdola. V této době vznikl zcela nový systém konstituční monarchie. Uplatnili se zásady nového společenského vědomí, odpovídající dobovému pozitivistickému, materialistickému a realistickému chápání a výkladu světa. Z hlediska státně politického se řešily otázky skutečného charakteru habsburského soustátí, tj. zejm. zda je habsburská monarchie jednotným unifikovaným státem anebo složeným národnostním soustátím. Z hlediska institucionálního se řešily otázky vztahů zákonodárné, výkonné a soudní moci; a problémy uspořádání jednotlivých článků polit. systému. V průběhu probíhajících změn byla revidována jak vnitřní, tak vnější základna moci neoabsolutistického režimu. Po vojenských porážkách 1859 a 1866 vzaly za své projekty sjednocené velké střední Evropy pod habsburskou záštitou. Monarchie ztratila dosavadní funkci a mocenské postavení; bylo tedy nutné nově hledat jednak zahraničně-politickou orientaci, jednak nově uspořádat vnitřní základy státu.

Po porážce 1859 byli mj. propuštěni ministr vnitra Bach a ministr policie a četnictva Kempen. V nové vládě zasedl od 22.8.1859 jako ministr vnitra haličský magnát hrabě Agenor Goluchowski. Válka ukázala značné nesrovnalosti, nekontrolovanou byrokratickou moc, neschopnou řešit závažné problémy a navíc se sílící buržoazie začala domáhat přímého podílu na politické moci. O otázkách revize polit. systému měla od konce května do konce září 1860 jednat roznožená říšská rada jako poradní orgán, který vznikl z panovníkova rozhodnutí doplněním původního počtu členů o několik desátek dalších, především z řad vysoké aristokracie a politicky spolehlivé buržoazie. Mezi 6 zástupci z českých zemí nebyl ani jeden představitel českých liberálů a vedle německých aristokratů a měšťanů se prezentovali pouze 2 konzervativní aristokraté z Čech (Jindřich J. Clam-Martinic a hrabě Albert Nostitz-Rienek). Původně měla rada jednat jen o rozpočtových a finančních otázkách, ale brzy se ukázalo, že je třeba všeobecně rozšířit podíl veřejnosti na politickém dění a přitom přihlížet k mnohotvárnosti soustátí. Vzhledem k převaze konzervativních sil se prosadila koncepce tzv. historicko-politických individualit, jež požadovala obnovení ústavního života na původních historických základech, tj. s přihlédnutím k tradičním zemským zřízením a historickým právům. Tato hlediska se stala základem pro vydání říjnového diplomu, kterým měly být stanoveny zásady vnitřního uspořádání monarchie. Jeho další rozvedením byla pak únorová ústava (viz výše).

Témata, do kterých materiál patří