Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 01 - Vznik samostatného československého státu

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (120 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Hlavními představiteli domácí politiky se stali soc. demokrat Bohumír Šmeral, agrárník Antonín Švehla a mladočech Zdeněk Tobolka. Nechtěli provokovat odbojnými stanovisky ani se přihlásit k loajalitě. Na podzim 1916 vytvořili oficiální obranné orgány české politiky – Český svaz poslanců na říšské radě a Národní výbor, ovšem za cenu prohlášení o loajalitě. Tím se dostávali do rozporu s velkou částí lidových vrstev, jejichž postoj k Rakousku se měnil v odpor.

21.11.1916 zemřel Fran. Josef I. a Karel I. (III.) začal se změnami; do vlády jmenoval české aristokraty aj. Rok 1916 probíhal v čs. emigraci se střídavými úspěchy. Ještě v listopadu 1915 zaznamenala neúspěch – rakouskou policií bylo odhaleno její spojení s domácí Maffií → doma vlna zatýkání, přerušení spojení. Také se nepodařilo získat žádného významného českého politika. Beneš sice významně působil v Paříži, ale jako politik teprve začínal; podobně i Štefánik (přidal se na zač. r. 1916), který měl důlež. společenské styky. Bylo významné, že v rámci francouzské armády působila již od r. 1914 čs. dobrovolnická rota Nazdar! A že v rámci ruské armády stejnou roli hrála čs. jednotka Česká družina, do které mohli vstupovat čeští a slovenští zajatci. V únoru 1916 byl Český komitét zahraniční v Paříži přeměněn v Národní radu československou. Oslabení a rozkol přinesla návštěva agrárníka Josefa Düricha, zaměřeného procarsky. Pařížské a ruské centrum odboje se opět spojilo až po demokratické revoluci v Rusku.

12.12.1916 podaly úspěšné centrální mocnosti návrh na mírová jednání. Do následné nóty Spojenců o válečných cílech z 10.1.1917 se E. Benešovi podařilo prosadit slova o „osvobození Slovanů a Čechoslováků“ z rakouského područí. Nový ministr zahraničí R-U Czernin toho využil a vedení české domácí politiky přiměl k prohlášení, že jde o „insinuaci“, tj. křivé obvinění, ale nenabídl za to kompromis. Poškodil tak nejen českou prorakouskou politiku, protože ji zdiskreditoval, ale především monarchii.

Roky 1917 a 1918

K důležitému zvratu došlo v únoru (dle našeho kalendáře v březnu) 1917 v Rusku, kde padl carský režim. Car abdikoval, zemi vládla prozatímní vláda, byla vyhlášena autonomie Finska, vznikaly sověty…atd. Demokratické Rusko významně posílilo stranu Dohody. Ruské události měly ohlas i s habsburské říši. Nový císař Karel I. byl pádem císařství těžce zasažen a usiloval o reformy. Propustil náčelníka štábu, zakázal trest smrti na vojně, zrušil mj. trest smrti pro K. Kramáře a A. Rašína (v červenci 1917 byli propuštěni na svobodu), učinil konec vynucenému česko-německému „vyrovnání“ a jeho lidé nutili Německo k mírovému jednání. Došlo i na tajná jednání s Francií. 30.5.1917 obnovil zasedání parlamentu, říšské rady; čímž poskytnul národům Předlitavska vyslovit vlastní požadavky. Čeští poslanci se vyslovili loajálně k monarchii, ale také pro nové uspořádání, právo sebeurčení a sloučení „československého“ národa v souvislý stát. Skutečnou revoluci tohoto prohlášení znamenal požadavek ustavení československého státu a nikoli jen českého. Ten přece musel rozbít tisíciletou celistvost Uherského království a přinést svobodu maďarizovaným Slovákům. To bylo nepřijatelné především pro Maďary → ihned Slovensko uzavřeli před všemi informacemi z Českých zemí.

Témata, do kterých materiál patří