Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracovane-otazky-ke-zkousce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.64 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Průběh kancerogeneze bývá členěn do tří stádií: (1) Iniciační stádium, které představuje prvotní genetickou událost, tj. mutaci určitého kritického genu. Jde o období časově krátké, ale nevratné; iniciovaným buňkám přináší růstovou selekční výhodu. Buňka tak získává potenciál maligní transformace; v tomto stádiu se může proces zastavit.(2) Promoční stádium, které trvá léta, až desetiletí; postižené buňky (klon) jsou stimulovány ještě k intenzivnější proliferaci. Promoční faktory samy o sobě nejsou však schopny vyvolat maligní nádorovou transformaci, jen ji podpořit. Intenzita promočních mechanismů musí dosáhnout určitého stupně, aby byl iniciovaný klon stimulován, a naopak odstranění podpůrných faktorů může proces kancerogeneze zpomalit nebo i zastavit. (3) Stádium progrese je charakterizováno dalším postupným nahromaděním genetických změn jako je (a) nekontrolovaný růst pro trvalou aktivaci signální transdukce růstového stimulu, (b) alterace kritických bodů buněčného cyklu, (c) deregulace DNA- transkripčních faktorů. Nádor zůstává nejprve v místě svého vzniku, ale aktivací dalších faktorů se začne šířit do nejbližšího okolí (invaze) a cestou krevního oběhu na místa vzdálená (metastázy). Velmi důležitou podmínkou pro růst nádoru je dostatečný přísun živin a kyslíku, který musí být zajištěn vytvořením cévního zásobení (nádorová neoangiogeneze).

Obr.: Schéma vývoje tumorigeneze

108. PROTOONKOGENY, ONKOGENY

  • současná koncepce modelu vícestupňového vývoje maligního nádoru předpokládá nejprve postupné hromadění genetických změn. Ty se odehrávají v určitých skupinách genů jako jsou proto-onkogeny, tumor-supresorové geny, geny udržující stabilitu genomu a modifikující geny.

Proto-onkogeny a onkogeny

  • Proto-onkogeny tvoří normální vybavení genomu; podílejí se zejm. na regulaci buněčného růstu a při diferenciaci buněk; kódují proteiny, které řídí proliferaci, diferenciaci a přežívání buněk. Projekt lidského genomu popisuje 100různých proto-onkogenů v každé somatické buňce. Jsou cílem extra- a intracelulárních cest transdukce signálů (zejména mitogenních), kterými se reguluje jejich exprese. Ta pak navodí různou buněčnou aktivitu kupř. proto-onkogeny erb-B a fms kódují proteiny vnější buněčné membrány, jež přijímají signály z okolí, proto-onkogeny abl, fes, ras, raf, src kódují proteiny, které jsou součástí signálních drah uvnitř buňky v cytoplasmě, proto-onkogeny fos, jun, myc a rel kódují faktory, které se po aktivaci navážou na specifické segmenty DNA v jádře a řídí tak jejich expresi.

  • dojde-li k mutaci proto-onkogenů, mění se na onkogeny a jejich aktivita získává tumorigenní charakter. Onkogeny = geny nádorových buněk; jejich produkty (onkoproteiny) jsou odpovědné za změny v regulaci buněčné proliferace

    • onkogeny vzniklé mutací protoonkogenů somatických buněk = zv. celulární onkogeny (c – onc)

    • geny nacházející se v genomu některých retrovirů, RNA virů s onkogenním potenciálem = tzv. virové onkogeny (v-onc)

Témata, do kterých materiál patří