Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracovane-otazky-ke-zkousce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.64 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Neurologické příznaky mitochondriálních chorob

  1. Obrna okohybných svalů

  2. Mozková mrtvice u mladého člověka

  3. Křeče

  4. Poškození zrakového nervu

  5. Svalové poškození

  6. Únava, neschopnost fyzické zátěže

  7. Ataxie

  8. Demence

  9. Periferní neuropatie

  10. Kalcifikace bazálních ganglií

Projevy poškození jiných orgánů

  1. Poruchy vedení srdečního vzruchu

  2. Kardiomyopatie

  3. Diabetes mellitus

  4. Šedý zákal

  5. Laktátová acidóza (=odchylka od homeostázy vzniklá nadbytkem kyseliny mléčné v séru. Laktát je syntetizován při anaerobní glykolýze a při oxidativním aerobním metabolismu je rychle odbouráván. Defekty mitochondrií mohou vést k poruchám oxidativního metabolismu a tím k hromadění laktátu.)

  6. Poškození ledvinných glomerulů

  7. Poškození sluchu

  8. Poškození jater

  9. Poškození slinivky břišní

  10. Intestinální pseudoobstrukce

  11. Epizodické zvracení

  12. Pancytopenie

  13. Deprese

1.1.4 Přehled lidských mitochondriálních nemocí

U člověka jsou známa četná onemocnění způsobená změnami mtDNA (tabulka). Protože mitochondrie jsou svojí oxidativní fosforylací primárními zdroji energie, jejich defekty nejvíce postihnou orgány s nejvyššími energetickými nároky. Fenotypový efekt chorob způsobených mitochondriálními mutacemi se proto nejvíce projevuje v mozku, svalech, srdci, játrech, ledvinách a ß-buňkách pankreatu.

Název choroby, syndromu Zkratka Popis Chronická externí oftalmoplegie CEOP Externí oftalmoplegie je paralýza okohybných svalů, v pokročilejším stádiu i svalů dolních končetin. Při mikroskopickém vyšetření se svalová vlákna jeví jako “potrhaná”. Kearns-Sayre syndrom KSS KSS Tvoří podskupinu CEOP. Tento syndrom je neuromuskulární choroba začínající před dvacátým rokem věku. Je charakterizována poškozením oka (retinis pigmentosa), pohybu očního víčka, zvýšenou hladinou proteinů v mozkomíšním moku, ataxií, srdeční dysrytmií, dále malou postavou, hluchotou, zpožděnou pubertou, demencí, atd. Leberova dědičná optická neuropatie LHON Bilaterální slepota pozvolně a bezbolestně začíná u mladistvých. Nejprve se projevuje výpadky středu zorného pole a poruchami barevného vidění. Dalším symptomem je srdeční dysrytmie. Výskyt je vzácný (1:50000). LHON je typickým příkladem dominance buněčného jádra nad mitochondriemi. Nemoc se dědí maternálně. Většinou byla zjištěna u mužů, což naznačuje, že ji pravděpodobně způsobuje nějaký druh interakce genů vázaných na X-chromosom s mtDNA . Sekvenace prokázala dvě bodové mutace genu mtDNA pro podjednotku NADH dehydrogenázy, způsobující snížení aktivity transportu proteinů. Leighův syndrom Progresivní ztráta motorických a verbálních schopností. Postupně degenerují bazální ganglia. Leighův syndrom se projevuje se již v dětském věku a je letální. Mitochondriová encefalomyopatie, laktátová acidóza a příhody podobné záchvatům mrtvice

Témata, do kterých materiál patří