Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ze zoohygieny

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (233 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Faktory specifické – obrana proti jednomu druhu nebo skupině etiologických agens. Většinou jde o faktory nedědičné. Získaná imunita je podmíněna předchozím stykem s infekční agens nebo jinými antigeny.

Infekční proces – infekční dávka, vstupní brány, zdroje epizootologických agens

Kromě virulence rozhoduje o vzniku a průběhu nákazy též množství patogenních agens vniklých do hostitele – infekční dávka. Její velikost závisí na mechanismu přenosu nákazy, vstupní bráně nákazy a na vnímavosti hostitele.

Vstupní brány jsou místa, kterými etiologické agens pronikají do makroorganismu.

Kůže – představuje přirozenou bariéru proti mikroorganismům. Vstupní branou infekce se stává po narušení jeji kontinuity.

Respirační ústrojí

Alimentární ústrojí- významnou úlohu zde hrají kontaminované krmivo a voda.

Urogenitální a pohlavní ústrojí – především u pohlavních nákaz.

Spojivka, pupek, mléčná žláza

Zdroje epizootologických agens – zdroje primární EA se tu nejen zdržují, přežívají, ale i rozmnožují.tyto zdroje označujeme jako rezervoáry EA.

Zdroje sekundární – přežívají zde ve stavu akceschopném, ale nejsou schopny se rozmnožovat, pro nedostatek vhodných životních podmínek. Patří sem kontaminované předměty i většina infikovaných produktů živočišného původu.

  1. živé makroorganismy – klinické případy onemocnění a nosiči, nosičství může být krátkodobé i dlouhodobé s vylučováním pravidelným i intermitentním (nepravidelným)

  2. živočišné produkty – slouží jako zdroj infekce především pokud pocházejí ze zvířat postižených specifickými přenosnými nemocemi ve stádiích doprovázených obsahem etiologických agens v organismu hostitele. Zdrojem se mohou stát i v případě, že byli sekundárně kontaminovány.

  3. Látky, předměty, prostředí – (půda, krmivo, voda, aj.) kontaminované EA přenosných touto cestou. Kontaminace nastává přímým kontaktem se zvířaty, kontaktem s jejich produkty, potřísněním jejich sekrety.

Epizootologický řetězec, možnosti přenosu, faktory, stádia epizootologického procesu

Cesty přenosu:

Přímá cesta – bezprostřední předání infekční agens. Přímý kontakt zdravého zvířete s nemocným. Z hlediska časového období rozlišujeme prenatální (intrauterinní – v děloze, transovariální – infekce vajíčka) a postnatální přenos (očicháváním, olizováním, vzájemným kontaktem, kousnutím, sáním mléka, koitem, požíráním zvířat).

Nepřímá cesta – zprostředkovaný různými faktory vnějšího prostředí. Předměty používané ke krmení, krmivem, vodou, vzduchem.

Vakcinace – dělení a základní typy vakcín

Pasivní imunizace – podání již hotových protilátek, imunizace se dosáhne okamžitě, ale trvání je krátké. Aplikuje se intravenózně, intramuskulárně nebo subkutánně. Je možno podávat i perorálně. Pasivní přirozená – imunita předaná transplacentárně, kolostrem nebo mlékem.

Témata, do kterých materiál patří