Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




filosofie-i-skripta-k-hauzer-z-bigl

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (124.31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Ihned uvidíme, že naše nepochybné přesvědčení, že může být nalezen existující zákon, jen kdybychom věděli jak, je zdrojem, z něhož tyto [následující] kánony induktivní logiky odvozují svou platnost.

(Systém deduktivní a induktivní logiky, kniha III, kap. V. Překlad KH)

Kánony indukce

PRVNÍ KÁNON: Metoda shody

Jestliže dva nebo více případů zkoumaného jevu mají pouze jednu okolnost společnou, ta okolnost, v níž samotné se všechny případy shodují, je příčina (nebo účinek) daného jevu.

DRUHÝ KÁNON: Metoda rozdílu

Jestliže případ, v němž se zkoumaný jev vyskytuje, a případ, v němž se nevyskytuje, mají všechny okolnosti společné s výjimkou jedné, vyskytující se v prvním případě,potom okolnost, jíž samotnou se ony dva případy odlišují, je účinek nebo příčina nebo nezbytná část příčiny zkoumaného jevu.

TŘETÍ KÁNON: Spojená metoda shody a rozdílu

Jestliže dva nebo více případů, v nichž se jev vyskytuje, mají pouze jednu okolnost společnou, zatímco dva nebo více případů, v nichž se jev nevyskytuje, nemají nic společného s výjimkou nepřítomnosti této okolnosti; potom okolnost, jíž samotnou se ony dva soubory případů odlišují, je účinek nebo příčina nebo nezbytná část příčiny zkoumaného jevu.

ČTVRTÝ KÁNON: Metoda zbytků

Odečti z nějakého jevu tu část, o níž je známo z předchozích indukcí, že je účinkem jistých předchůdců, potom zbytek jevu je účinkem zbývajících předchůdců.

PÁTÝ KÁNON: Metoda souběžných změn

Kterýkoli jev, měnící se jakýmkoli způsobem kdykoli jiný jev se mění nějakým zvláštním způsobem, je buď příčina nebo účinek tohoto jevu, nebo je s ním spojen skrze nějaký fakt příčinnosti.

(Systém deduktivní a induktivní logiky, kniha III, kap. VIII. Překlad KH)

3 Současná filosofie a vědecké poznání (Zdeněk Bígl)

3.1 Směřování k syntaktické a sémantické analyse jazyka vědy

3.1.1 G. Frege - Počátky sémantické analýzy jazyka

V našem výkladu o filosofii vědy nelze opomenout takzvaný "obrat k jazyku", který představuje jeden z charakteristických rysů filosofie 20. století. Východiskem tohoto obratu je názor, že při našem poznávání světa musíme vždy brát v úvahu vlastnosti jazyka, tj. provádět jeho sémantickou (Z řeckého séma - znak; sémantika je nauka, která zkoumá význam čistě jazykových výrazů, na rozdíl od sémiotiky zabývající se všemi druhy znaku.) analýzu. Významové souvislosti poznávaného světa si totiž osvojujeme prostřednictvím jazyka a naše tázání se na to, jaký je náš svět, je ovlivněno tím, jakým způsobeni ke světu přistupujeme prostřednictvím jazyka.

Jedna ze základních otázek, jež si klademe při úvahách o jazyce zní: Jak rozumět tomu, k čemu se vlastně vztahuje jméno? Podle německého logika GOTTLOBA Fregeho (1848 - 1925) nám zde může pomoci odlišení mezi tím, co jména označují a způsobem označování. Jména totiž svým významem nejen odkazují na předměty, které označují, současně také svým smyslem odkazují i na to, co je dáno v samotném označení předmětů či jinak řečeno, jak je různými způsoby označujeme. Jména Jitřenka a Večernice mají stejný význam (označují stejný předmět), jejich smysl však není totožný: Jitřenka se objevuje ráno na východní obloze a Večernice navečer na západní obloze. Podobné je to např. i s výrazy "průsečík přímek a a b a průsečík přímek b a a". Smysl jména proto souvisí s porozuměním jménu, nesmí však být spojován s žádnými proměnlivými subjektivními představami podmíněnými individuálními a jinými vlivy. To znamená, že pro ty, co určité jméno užívají, musí být dán týž smysl daného jména.

Témata, do kterých materiál patří