Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 1
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Literatura:
Brierley, J.: 7 prvních let života rozhoduje. Portál, Praha 1996.
Matějček,Z.,Lamgmeier,J,: Počátky našeho duševního života,Pyramida,Praha,1986.
Pouthas, V., Jouen, Fr.: Psychologie novorozence. Grada, Praha 2000.
Vágnerová, M.: Vývojová psychologie I. Karolinum, Praha 1996
6. Vývoj osobnosti – zrání či učení?
Od počátku studia osobnosti byl veden teoretický spor zda pro vývoj osobnosti je rozhodující vliv prostředí a výchovy nebo zda rozhodující vliv má vnitřní výbava jedince. Hlavní otázkou zůstává do jaké míry je jedinec předurčen vnitřní výbavou, kterou je potřeba respektovat a do jaké míry se utváří působením prostředí, které lze podstatně usměrňovat. Vývoj osobnosti probíhá jako nepřetržitá interakce obou složitých dále strukturovaných vlivů.
6.1 Vnitřní výbava – zrání.
Vnitřní biologické podmínky se uplatňují v průběhu biologického zrání jedince.
Během vývoje se vždy uplatňují dvě protichůdné tendence:
evoluční = rozvojová, která se projevuje růstem a zdokonalováním životních struktur a funkcí
involuční = zániková, projevující se jejich úbytkem a rozpadem. Prvá tendence výrazně převládá zejména zpočátku, druhá pak více ke konci života (Balcar 1983, s.79).
Vnitřní výbava jedince postupně zahrnuje:
A) dědičnou - genovou výbavou převzatou od rodičů při početí,
B) tato genová výbava může být pozměněna genetickými mutacemi, (např. při ozáření), nebo náhodný výskyt první mutace v rodě (svalová onemocnění),
C) Ve vrozené výbavě, kterou si jedinec přináší na svět, uplatňuje se již nejen genová výbava (A+B), ale i vývoj plodu v děloze matky, kdy již prostředí přes její organismus na plod působí (způsobem výživy, poškození plodu toxickými látkami jako tvrdé drogy, nikotin, alkohol, závažnější konflikty, problémy sociální, infekční onemocnění atd.) mluvíme o rizikových faktorech, které snižují pravděpodobnost zdravého vývoje dítěte, zvláště, dojde-li k současnému výskytu několika z nich, nebo delšímu působení jednoho z nich. Do vrozené výbavy je zahrnováno i ovlivnění dítěte porodem a adaptací krátce po porodu. (Obtížný porod a jeho následky pro vývoj dítěte jako dýchací obtíže novorozence, krvácení do mozku).
D) konstituční výbava – zahrnuje mimo vrozené výbavy i účinky prostředí (životní podmínky, výživa, trénink sportovní, omezení pozdějším onemocněním či úrazem) na biologické zrání jedince až do uvažovaného období.
Vrozená výbava představuje mnoho možností, ale představuje i meze tělesného i duševního vývoje jedince.
V genovém programu jsou dány meze i možnosti vývoje - je dán genotyp jedince, ale závisí na celém dalším vývoji, které z nich v interakci s vnějšími vlivy se rozvinou a které zůstanou potlačeny, jaká osobnost – fenotyp se vlivem prostředí vyvine. Z jednoho genotypu se mohou vyvinout fenotypicky odlišní jedinci. Sledujeme – li v současné době diskuse o klonování různých druhů savců, úvahy o klonování lidí, je vhodné si uvědomit, že klonováním se kopíruje genotyp jedince, vliv prostředí nikdy nemůže být zcela stejný.