Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 2
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
/Což může mnohé spíše splést, pozor tedy- cholerik, melancholik, flegmatik a sangvinik jsou termíny antické. Pro učení pravou hemisférou: Teď si zavřete na chvíli oči a představte 4 bílé postavy v řeckých splývavých tógách odlišných temperamentů, v situaci, kdy se každé z nich rozbil oblíbený pohár a pozorujte jejich odlišné reakce, poslechněte si co říkají!/
Na začátku 20.století byla vytvářena celá řada antropologických i psychologických typologií, ale současně byly i vyslovovány pochybnosti o možnosti vytvářet typy lidí v psychologii. Velmi zřetelně je formuloval G. W. Allport: “..nauky o typech neříkají nic víc, než že se lidé jiným lidem v určitém ohledu podobají a existuje tak mnoho takových ohledů, tělesných i duševních, že brzy shledáme, že určitý jedinec může být zařazen ke stu možných typů, přičemž je jeho vlastní jedinečnost ztracena”./ Allport in Nakonečný, 1995/.
11.2 Kretschmer, Scheldon
Biologické pojetí typů osobnosti představuje typologie německého psychiatra Ernesta Kretschmera rozvíjená od dvacátých let 20.století. Všímal si, že pacienti s určitými chorobami se odlišují i tělesnou stavbou a rozlišil podle ní tři základní typy. Pyknická stavba těla je charakteristická oblými, měkkými tvary, zvětšeným objemem hrudníku a břicha a kulatou hlavou. Člověk pyknické stavby těla se vyznačuje nekomplikovanou povahou, má velkou potřebu kontaktu s druhými lidmi, bývá sdílný, otevřený, je přizpůsobivý, pohodlný, požitkářský, někdo je mluvka jiný činorodý praktik. Jeho emoční ladění kolísá mezi veselostí a smutkem. Mnoho pacientů s maniodepresivní psychózou má tuto tělesnou konstituci. Astenici jsou podle Kretschmera osoby štíhlé postavy až vpadlého hrudníku, spíše uzavřené, nepřístupné, ale se značnou vnitřní vzrušivostí obtížně se přizpůsobují, mají sklon k formálně logickému myšlení, zobecňování. nejvíce se jich najde mezi pacienty se schizofrenií. Poslední skupinu tvoří osoby s rovnoměrně rozvinutou svalnatou atletickou postavou, kteří bývají buď flegmatičtí nebo naopak choleričtí a lze je najít nejspíše mezi pacienty s epilepsií. Autor uznával, že většina lidí jsou smíšené typy, které však považoval za dědičné.
Podobně popisuje tři základní typy Američan William Sheldon, kde pyknikovi odpovídá endomorfní typ, atletikovi mezomorfní a astenikovi ektomorfní typ.
11.3 I.P.Pavlov
Fyziologické výzkumy podporují ideu řídící úlohy nervové soustavy jako biologického podkladu chování člověka. Dlouhodobé laboratorní výzkumy vyšší nervové činnosti /VNČ/, které vedl ruský fyziolog I. P. Pavlov prokazují, že temperament je projevem typu vyšší nervové činnosti. Podle těchto názorů je temperament podmíněn základními vlastnostmi nervových procesů podráždění /excitace/ a útlumu /inhibice/ a jejich střídáním. Jde o to jak vznikají, jak probíhají a jak rychle se střídají. Tři základní, vrozené vlastnosti nervových procesů, které mají dvě krajní polohy a kterými je temperament podmíněn jsou :