Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 2

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (379 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Nejlépe a nejdříve byly z hlediska psychosomatiky probádány nemoci oběhového systému, včetně infarktu.

Do obecného povědomí se dostaly výsledky práce lékařů dr. Friedmana a Dr. Rosenmana, kde byl charakterizován typ osobnosti A, který je na základě způsobu svého života a osobnostní strukturou zvýšeně náchylný k srdečním selháním.

U těchto lidí lze shledat tyto vlastnosti a způsob chování :

1. Chronický nedostatek času

Boj s časem

Perfekcionismus

Neschopnost předat část své práce druhým

Nutkání přepracovávat se

Multifázové myšlení a jednání (několik věcí najednou)

Neschopnost relaxovat

Naproti tomu typ B je osoba rozvážná, klidná, uvolněná, hrozí jí menší riziko stresu a srdečních chorob. Jako u většiny pokusů o typologie osobností i zde si musíme uvědomovat, že jde o krajní teoretické typy a u většiny z nás pouze převládají rysy jednoho či druhého typu.

Při hodnocení temperamentu /Čáp, 1997/ však je obtížné, ne-li nemožné, oddělovat temperament od charakteru. Eysenckova dimenze extraverze – introverze je podle některých výzkumů /např. studie dvojčat, která vyrůstala odděleně/ dána přibližně z 80% dědičností a jen z 20% vlivem okolí. U dimenze labilita – stabilita je poměr opačný, takže ani Eysenckovy klasické typy nevyjadřují čistě jen temperament, ale rysy osobnosti se složkou temperamentovou i charakterovou.

Charakter je subsystém osobnosti, který umožňuje kontrolu a řízení jedincova jednání podle společenských, zejména morálních požadavků.” / Čáp, 1997, str. 96- 97/ Je úzce propojen a ovlivňován s ostatními subsystémy osobnosti, zvláště s temperamentem a formuluje se během vývoje osobnosti vlivem výchovy i působením dalších sociálních vlivů a životních zkušeností. Stadia vývoje morálky v průběhu zrání osobnosti jedince jsou podrobněji popsány v kapitole 4. těchto skript - Kolbergovo pojetí mravního vývoje osobnosti, nepřehlédněte fakt, že jen málo dospělých jedinců dosahuje v životě plné morální zralosti a jsou podle ní schopni jednat. Velká část běžné populace zůstává vývojově na nižších stupních /často dokonce na úrovni předškolních dětí, kdy je dovoleno vše za co mě nechytí a zač nebudu potrestán/. Rozhlédněte se ve svém okolí, zkuste ke každému popisovanému stupni úrovně morálky přiřadit nějaký ilustrační příběh.

Charakter jako jedna ze složek podílejících se na profilu osobnosti je stále ještě složitým celkem, v němž můžeme rozlišit větší počet částí, vzájemně se překrývajících a ovlivňujících.

Patří k nim zejména /Čáp, 1997/:

Vztah k lidem kladný – záporný /afiliace – kladný přátelský vztah k lidem, vzájemná ochota pomoci, přiblížit se, taktnost a ohleduplnost, proti hostilitě- zápornému vztahu, nepřátelství, sobectví agresivitě vůči ostatním/. Jeho součástí je také postoj k sociálním skupinám /ke členům rodinné skupiny, ke školní třídě, pracovnímu týmu, svému či protivníkově sportovnímu klubu atd./, k názorům a normám těchto skupin, ke společným činnostem a povinnostem, zvláště pak pracovním. /Termíny – “sociální skupiny, normy” jsou vysvětlovány ve druhé část skript./

Témata, do kterých materiál patří