Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 2

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (379 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

síla – která se projevuje jako schopnost nervového systému odolávat různým zátěžím, jejím opačným pólem je slabost nervového systému, snadné podléhání při obtížích, hroucení se ve stresových situacích. Dále je to vyrovnanost střídání procesů podráždění a útlumu proti nevyrovnanosti, tedy do jaké míry je jedinec schopen ovládat a tlumit svá silná podráždění nebo jak rychle podléhá afektům /vybuchuje/. A konečně pohyblivost nervových procesů, tedy s jakou pohotovostí je jedinec schopen reagovat, což se projevuje třeba v tom, jak rychle se dokáže jedinec přizpůsobit změnám v proměnlivých situacích /při sportu, řízení vozidla, v novém zaměstnání či v novém vztahu atd./. Opak pohyblivosti se označuje termínem inertnost, což lze chápat jako ztrnulost, nepřizpůsobivost, nepohyblivost. Tyto základní vrozené vlastnosti se u každého jedince vyskytují v různých stupních a kombinacích, takže dále uvedené krajní typy jsou spíše výjimkami. Klasické dělení typů VNČ podle I.P.Pavlova a jejich porovnání s klasickými antickými typy temperamentu ukazuje následující tabulka:

typ – silný - vyrovnaný - pohyblivý porovnejte se sangvinikem

- silný - vyrovnaný - nepohyblivý porovnejte s flegmatikem

- silný - nevyrovnaný - porovnejte s cholerikem

- slabý porovnejte s melancholikem

Toto klasické dělení opomíjí další možné kombinace podskupin slabých typů odlišujících se vyrovnaností či nevyrovnaností a pohyblivostí či inertností. Je však také třeba uvážit, že v běžné populaci se nevyskytují všechny typy se stejnou frekvencí a toto klasické dělení vycházelo, jak již bylo uvedeno ze známých laboratorních pokusů se psi. I když je temperament převážně založen na vrozených vlastnostech nervové soustavy, podléhá v průběhu života jedince určitým změnám vlivem výchovy a sebevýchovy. Nelze sice očekávat základní změnu temperamentového typu jedince, ale i cholerik se může při dobrém výchovném vedení naučit poznávat své reakce, regulovat je nebo aspoň předvídat a předcházet situacím, kdy může očekávat, že by se nedokázal ovládnout. Pak může být společensky přijatelným jedincem, který umí svým afektům dávat společensky přijatelnou formu, i když je to pro něho mnohem obtížnější než pro jedince u kterého útlumové procesy od narození převládají. Autor zabývající se pedagogickou psychologií a formováním osobnosti J. Čáp/ /Propsy…/ doplňuje čtyři základní typy temperamentů o střední pásmo, takže dostává devět typů. Vychází z předpokladu, že právě vlivem výchovy se jedinci mohou pozměnit k adaptovanějším a společensky přijatelnějším typům /z cholerika na cholericko- sangvinický typ atd./ Velmi důležité je i jaký má jedinec charakter, zda je svědomitý či nesvědomitý atd. Mezi svědomitým cholerikem a nesvědomitým cholerikem je třeba v pracovním týmu velký rozdíl.

Témata, do kterých materiál patří