Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 2
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Radost – libý emoční stav, reakce na dosažení cíle, nebo očekávaní dosažení cíle.
12.5 Postoje
jsou také součástí složité lidské motivace.Vytvářejí se v průběhu života jedince sociálním učením i vlastními zkušenostmi, mají sloužit k tomu, aby se jedinec dovedl rychleji orientovat v různých opakujících se situacích a na podněty, které již zná mohl reagovat naučeným způsobem, aniž by je musel podrobněji znovu zkoumat, kognitivně hodnotit a pak teprve reagovat. Postoje tedy představují pohotovost jedinců reagovat na určité podněty stejným způsobem /směrem i silou/ při opakovaných stejných situacích /Mám kladný postoj v určitému typu hudby, reaguji radostně na informaci, že se takový koncert u nás uskuteční a sháním lístky, aniž bych se zdržovala zjišťováním co mají tentokrát na programu. Nebo mám negativní postoj k výškám, takže rovnou odmítnu výlet do Dolomit, aniž bych se zdržovala zjišťováním, zda trasa vede po žebříkách. Můžeme říci, že postoje jsou získané dispozice , které zahrnují
Poznání příslušného objektu /kognitivní stránka/, něco už z té hudby znám, líbila se mi. Nebo na výškách se bojím, zažila jsem dvakrát výlet do hor, kdy jsem v bouřce musela překonávat řetězy a hřeby jištěný úsek nad propastí a vodopádem, to mi stačilo- mám k “via ferrari” takový negativní postoj, že se ani nepřibližuji Mám kladný postoj k Francouzům, užila jsem u nich několik krásných prázdnin, patří v mému mládí, v takže mi jsou sympatičtější než ostatní národnosti a na jejich večírek půjdu bez dalšího dotazování.
1. Citové hodnocení k postoji patří- líbilo se mi, bojím se strží a řetězů v bouřce /přímo propadám panice/.,
2. Pobídky k jednání- na večírek jdu, z bouřek prchám
Můžete si sami doplnit, kde vaše postoje zrychlí jinak ovlivní nebo vaše rozhodování.
12.6 Zájmy
Jsou také získané motivy, ve kterých je zdůrazněn vztah člověka k určitému předmětu nebo činnosti, které se projevují větším soustředěním na tuto oblast, zaměřeností již ve vnímání /všímám si podnětů, které se mého zájmu týkají, ostatní vůbec nevidím/. Nevěříte? Zkuste ukázat třeba reklamní katalog dvěma přátelům s odlišnými zájmy- jeden v něm uvidí nové sazenice, druhý krásný rybářský prut, další nové sedlo ke kolu. Dále tendencí získávat nové informace o předmětu zájmu a realizací příslušné činnosti spojené s uspokojením nebo nelibostí při jejím přerušení.
12.7 Předsudky
Jako termín se s nimi setkáte spíše v sociální psychologii, ale protože velmi výrazně mohou ovlivnit činnosti jedinců, někdy způsobem šokujícím pro ostatní, nelze je opominout. Mají podobnou strukturu jako postoje, ale vznikají na podkladě nesprávných, nedostatečných nebo lživých informací a v současnosti často vzbuzují negativní emoce a nepřátelské jednání vůči skupinám a jednotlivcům, které vlastně ani neznáme.