Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.18 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

STRANICKÝ SYSTÉM DRUHÉ REPUBLIKY

1. Zrod druhorepublikové stranické soustavy

- mezinárodně politickým problémem byla hlavně forma státu a národnostní otázky

- jedním z hlavních problémů čsl. demokracie se na konci meziválečného období stala omezená funkčnost systému politických stran; na konci 30. let čsl. „stát stran“ dosáhl nejzazší meze svého fungování a začal se rozcházet s demokratickými atributy; znaky čsl. prvorepublikového pol. systému: centralistické poměry uvnitř stran, nadstandartní vnitrostranická kontrola pomocí kandidátních listin, exkluzivní pozice stranických vůdců a minimální personální odměna stranických elit – i přes kritiku měla tato soustava své zastánce – Rudolf Bechyně, Václav Klofáč, Jan Šrámek, Antonín Švehla; kritiky můžeme rozdělit na dvě základní skupiny:

a)paradoxně tvořena hlavními aktéry (Masaryk, Beneš) – kritika ovšem nemířila ani tak na stranický systém jako spíše na konkrétní osobnosti

b)kritici celé soustavy a už samotného principu stranictví → čeští fašisté (okrajový proud) – někteří tito činitelé se začali vědomě rozcházet s vlastní ideou čsl. státu (Sudetoněmecká strana, Hlinkova slovenská ľudová strana)

- po MS se kritika zvětšila → PR stranická soustava byla označena za jednu z hlavních příčin konce PR, a proto hlavním argumentem, pro opuštění dosavadního modelu, bylo nacionalistické heslo sjednocení všech národních politických sil, které mělo vést k záchraně republiky; dále hlásali racionalizaci státní správy (vzor Itálie) – v praxi: očista veřejného života od osob, které byli svázány s předmnichovským systém (omezením počtu stran); veřejnou docela souhlasila (kvůli zkušenostem z PR) a stranická pluralita byla vnímána jako neefektivní a těžkopádná, připomínány negativní stránky poměrného volebního systému → negativní důsledek: koaliční vlády, nadřazenost zájmů strany nad národními, minimalizace odpovědnosti stran (vyhýbání se nepopulárních kroků pomocí úřednických vlád)

- dlouhodobá kritika politického stranictví → stranické spektrum doznalo změn již na konci první republiky (ke sjednocovacím procesům docházelo již od 30. let, a tudíž to nemůžeme výhradně spojit s pomnichovskou transformací); před volbami 1935 spojení polských a židovských stran, 1936 spojení maďarských stran – Zemská křesťansko-sociální strana a Maďarská národní strana, německé strany 22. 3. 1938 likvidace německého Svazu zemědělců a německých živnostníků, o dva dny později pak Německé křesťansko-sociální strany lidové → dohromady vytvořili Sudetoněmeckou stranu – zastavena 16. září 1938, po mnichovské konferenci ukončila činnost také německá sociální demokracie;

2. Varianty vývoje stranické soustavy druhé republiky

- hlavní myšlenka je zcela nepřístupné setrvat u modelu, v němž by se pohybovalo větší množství stran

Témata, do kterých materiál patří