Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.18 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Německý katolický tábor byl na rozdíl od českého od počátku v konfliktu s německými liberály, kteří nelibě nesli jejich spjatost s konzervativní šlechtou a vlažnost v národní otázce.

Německý katolický tábor neměl zdaleka tak významnou roli jako český v českém prostředí.

Sociálně-demokratický tábor si velmi dlouho zachovával autonomii vedle národních hnutí, protože se snažil tlumit národní antagonismy a zdůrazňovat antagonismy třídní. Byl zastoupen Československou sociálně demokratickou stranou dělnickou (založení 1878) Od začátku století je i zde patrný příklon k národnímu vymezení. Politický vzestup strany je patrný zejména po roce 1897 díky účasti v parlamentární politice. Čeští sociální demokraté se stali po roce 1907 stranou s největším voličským potenciálem, jejich volební zisky však byly minimalizovány většinovým volebním systémem, při němž docházelo ve druhém kole k volebním proti socdem zaměřeným koalicím.

Německý socdem tábor jako jediný německý úzce spolupracoval s českým socdem táborem. Hranice mezi něm. socdem a ostatními něm. stranami byla ještě striktnější než v českých poměrech. Tato izolace vedla např. v roce 1911 přes 40% ní zisk hlasů v říšských volbách k dosažení jen 16 % mandátů.

Agrární tábor byl v každé zemi reprezentován jen jednou stranou (Čechy 1899, Morava 1904, Slezsko 1912). Tyto zemské strany však byly zastřešeny společným výkonným výborem.

Agrárníci se vymezovali zejména proti městským stranám a politickému katolicismu a profitovali z klíčového významu venkova pro českou politiku. Po volbách 1907 byli z českých stran nejvíce zastoupeni v říšské radě.

Německý agrární tábor a strana (Deutsche Agrarpartei) byl vzhledem k odlišné sociální struktuře něm. společnosti mnohem slabší než český.

Národně-sociální tábor kladl důraz na prosazování sociálních zájmů zejména nižších městských vrstev, ale opíral se o akcentovaný nacionalismus (Čechy 1897, Morava 1898, Slezsko 1911). Tábor se vymezoval proti socdem a mladočechům. Zastupovala ho především Národně sociální strana (1898). Německý nársoc. se profiloval v Deutsche Arbeiterpartei a její organizace patřily k významným v celorakouském měřítku, členská základna se však stále více odcizovala ostatním německým stranám, zejména německým pokrokářům.

5. Socialistický tábor před první světovou válkou + 6. Liberálně-nacionalistický tábor před první světovou válkou

  • Česká politika nejdříve zastoupená jen v Národní straně

  • Postupné rozdělení do tří táborů – Křesťansko-konzervativní; socialistický; liberálně-nacionalistický

  • Socialistický

    • Československá sociálně demokratická strana dělnická

      • 1878 - založena

      • 1880 – brněnská konference, na které dochází k urovnání základních neshod

      • 1881 – dochází k odtržení anarchistického křídla

      • 1910 – dochází k dalším neshodám, hlavně v národnostní otázce

Témata, do kterých materiál patří