Otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Česká sociálně demokratická strana v Rakousku
1911 – vzniká po sjezdu soc.dem. v Brně, ovládne většinu soc.dem. hnutí
říká se jim také autonomisté
Národně sociální strana
jedná se o stranu nacionalisticky orientovaných dělníků
nejvýznamnější představitel je Václav Klofáč
liberálně-nacionalistický
Státoprávně radikální strana
1898 – založena z radikální antisocialistické odnože pokrokového hnutí
nevážou českou státnost spolu s existencí habsburské monarchie, čímž jsou dost ojedinělí
nejvýznamnější představitelé – Alois Rašín, Karel Baxa
Strana radikálně pokroková
sociálně zaměřená část pokrokového hnutí
Česká strana lidová
1900 – založena
vedena Masarykem, je to však uskupení bez parlamentního zastoupení
Česká strana pokroková
1906 – vzniká spojením lidové strany a státoprávních pokrokářů
7. Agrární tábor před první světovou válkou
Agrární tábor byl podobně jako jiné politické tábory rozdělen na český a moravský. První krok ke vzniku agrárního tábora byl učiněn v roce 1981, kdy byla Alfonsem Šťastným založena Českomoravská strana hospodářská v rámci Národní strany svobodomyslné (mladočeši). Šťastného radikální varianta agrarismu se však neprosadila, a proto je vznik relevantní agrární strany spojován se založením Sdružení českých zemědělců v roce 1897, opět v rámci Národní strany svobodomyslné. V čele této frakce stál Stanislav Kubra. Toto sdružení se v roce 1899 osamostatnilo pod názvem Agrární strana.
Politické stranictví Moravanů mělo do roku 1890 svůj výraz pouze v podobě Národní strany na Moravě, která však byla názorově rozštěpena, mimo jiné se v ní projevovala i frakce rolnická. Ta se postupně osamostatnila v roce 1904 jako Agrární strana a už v roce 1910 měla zbudovanou masovou členskou základnu.
8. Katolický tábor před první světovou válkou
Katolický tábor se začal tvořit pod vlivem encykliky (papežský okružní list) Rerum Novarum (O nových věcech). V roce 1894 vznikla v Litomyšli Křesťansko-sociální strana a roku 1896 bylo v Praze založeno konzervativní Katolické sdružení v Čechách, z něhož se v roce 1897 stala Národní strana katolická v království českém.
V roce 1906 se Křesťansko-sociální strana pro Čechy a Moravu a Národní strana katolická v království českém sloučily v jedinou stranu s názvem Strana katolického lidu v Čechách, jednota jí ale dlouho nevydržela a opět se frakcionalizovala.
Na Moravě se katolická politika začala formovat, podobně jako jiné názorové frakce, uvnitř Národní strany na Moravě a během let 1891-93 se ji pokusila ovládnout, ale neúspěšně. V roce 1896 v Přerově vznikla Katolická národní strana na Moravě. V roce 1899 byla na Velehradě ustavena Moravsko-slezská křesťansko-sociální strana na Moravě a prohlásila se jako součást Katolické národní strany na Moravě. Tyto strany pak fungovaly jako jeden politický celek, v jehož čele stál Jan Šrámek, kterému se podařilo vybudovat masovou stranu. Tak se stal katolický tábor z dlouhodobé perspektivy jednoznačně nejsilnějším táborem na Moravě.