Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - rozšířenější varianta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.01 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

zákon dotyku v prostoru a čase - podle kterého mají zvýšenou tendenci vybavovat se do vědomí ty představy, které vnikly do vědomí na témže místě či v témže čase

zákon podobnosti a kontrastu - zvýšenou tendenci vybavovat se mají ty představy, které jsou podobné nebo protikladné

asociační zákon současnosti - "Představy, které kdysi byly ve vědomí současně, mají tendenci se vzájemně vyvolávat, vystoupí-li znovu jedna z nich".

asociační zákon substituce - představa A° vyvolá představu A, již je podobná, představu B, která je původně spojena s A

zákon kauzality - vzpomínka na příčinu vyvolá vzpomínku na účinek a naopak

zákon novosti - novější se vybavuje lépe než staré

zákon častosti - čím častěji se předst. vyvolávají, tím jsou silnější

zákon živosti - síla emoce ve spojitosti s naší potřebou - lehčí vybavení

Fantazie: psychický proces, při kterém se vytváří relativně nové obrazy. Fantazie pracuje s kombinováním různých představ a jejich částí a tak se vytvářejí představy, relativně nové. Je nutná při tvořivé práci, kde se ji snažíme záměrně ovlivňovat, ale může být i bezděčná a určovat obsahy denního snění a snů ve spánku. Je oblast představ člověka kdy nesouhlasí s objektivním světem.

Je jednou z tvůrčích schopností. Je to osobnostně podmíněná univerzální aktivita. Vyrůstá z poznávacího procesu (je nutné mít určité poznatky). Tyto poznatky zpracovává a tím narušuje tendenci k adekvátnímu odrazu skutečnosti à zvláštní prožitkové fantazijní útvary vznikající uvědoměle (umělecká tvorba) nebo neuvědoměle (sen). Fantazijní útvary = představy něčeho, co v reálném životě dosud nikdo nevnímal. Je nutné umět emancipovat od objektivní reality (mít nezávislé myšlení)

Vytváření fantazijních představ na základě:

1. vlastních životních zkušeností

2. cizích zkušeností (např. představa podoby na základě popisu)

3. emocionálního spojení (např. vcítění se do pocitů divadelního hrdiny nebo jiné konkrétní osoby)

4. něco nového, co lidská zkušenost dosud nepoznala (např. nový nástroj, postup, technologie, teorie)

Fantazijní systém je podmíněn individuálně. Schopnost emancipace od skutečnosti je u každého jedince odlišná. Jedinci, které označujeme běžně jako lidi bez fantazie, jsou ochuzeni o možnost postihovat jevy, které nejsou reálně, perfektně a aktuálně dány a zřetelně vymezeny. Lidé vybaveni tvůrčí fantazií naopak jsou disponování "budovat mosty mezi tím co je, co má být a dokonce i tím, pro co ve skutečném životě není žádných reálných předpokladů". Na míře schopnosti fantazijního myšlení můžeme tedy ukázat to, co je opakem prakticky všech tvůrčích projevů, tedy konformitu jako přizpůsobivost všemu, co je dáno jako opak tendence ke změnám, ke zlepšování. Antipólem tvůrčí osobnosti je osobnost plně konformní.

Témata, do kterých materiál patří