Vypracované otázky 2016
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Normativní právní akty jako výsledek uvědomělé právotvorné činnosti vznikají buď z vůle panovníka či jiného příslušného orgánu (např. měst či církve). Způsob jejich tvorby se výrazně lišil v závislosti na čase. V raném středověku (zejména v období patrimoniálního státu) byl jediným zákonodárcem panovník, který vyhlašoval zákony ústně v okruhu předních osob země, dále se zákony šířily ústně. Klasickým příkladem panovnické právotvorby jsou barbarské zákoníky, v českých podmínkách např. Statuta Konráda Oty z r. 1189.
Později přechází panovníkova výlučná zákonodárná moc na stavovské sněmy.
Nejdůležitějšími akty těchto sněmů byla sněmovní usnesení, která však potvrzoval panovník. Své zákony si však mohly vydávat i autonomně fungující celky, tradičně města. V nich pak docházelo k tvorbě městského práva, tvořeného městskými statuty či selskými řády.
Soudcovská tvorba práva je dnes charakteristická pro anglosaský systém, tzv. volné nalézání práva však bylo běžnou praktikou i v našich podmínkách. Tento způsob tvorby práva eliminovaly až moderní kodifikace 18. a 19. století.
Právní památky
Mezi nejstarší právní památky můžeme zařadit barbarské zákoníky (leges barbarorum) – např. Lex Romana Visigothorum či Lex Salica.
V Anglii patří k právním památkám Doomsday book (Kniha posledního soudu) – soupis obyvatelstva a půdy, dále sepsání právním obyčejů. Další památkou je Traktát o obyčejích a zákonech království Anglie z roku 1189.
V Německu můžeme k právním památkám zařadit zejména právní knihy Sachsenspiegel (1215-1235, autorem Eicke von Repkow) a Schwabenspiegel.
Ve Francii bylo právo roztříštěné, existovalo vedle sebe až 700 právních distriktů.
Zajímavého tam toho moc nebylo, za zmínku snad stojí jen Obyčeje kraje beauvaizského či Lo Codi.
V Rusku můžeme zmínit Ruskou pravdu – sepsání ruského obyčejového pravda, z pozdější doby Suděbniky z let 1497 a 1550.
Itálie – Libri feudorum – soupis lenního práva z roku 1158.
Otázka č. 19 – Postavení osob (práva osob), věcná a závazková práva ve středověku
Práva osob
Stejně jako dnes byl pro nabývání a pozbývání práv klíčový okamžik narození a smrti. Vedle fyzického skonu mohla osoba pozbýt práv také vstupem do kláštera nebo prohlášením za psance. Způsobilost k právnímu jednání mola být podobně jako dnes omezena například v důsledku pohlaví, věku, stavovské (či „státní“) příslušnosti či ztrátě cti (např. při vykonávání povolání kata či lazebnice). Středověké právo také nerozlišovalo mezi dospělostí a zletilostí. Věková hranice pro dospělost proto kolísala mezi 14 (u dívek 12) a 25 lety.
Ženy požívaly tradičně menších práv než muži. Například v SŘŘ nemohly ženy disponovat nemovitým majetkem a stály v poručenství některého mužského příbuzného.