Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracované otázky 2016

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (560.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Do boje se zapojuje vysoká šlechta – ale první se podrobuje (představitelé Vilém Oranžský, hrabě Egmont či admirál Hoorn)

  2. Připojuje se nižší šlechta

  3. Vysoká a nižší šlechta uzavírají tzv. Svaz kompromisu, tedy jakýsi „politický program.“ Do boje se po nich přidává i střední vrstva (jejich radikální složky – gézové - z fr. Gueux - žebráci). Španělský král Filip proti nim vysílá svého místodržícího – vévodu z Alby, který chce obnovit absolutismus. Roku 1572 vypuká revoluce v severních provinciích, roku 1576 v jižních. Obě oblasti uzavírají tzv. Gentské smíření – dohodu o jednotném postupu. Roku 1581 vznikají ze severních provincií tzv. Spojené nizozemské provincie – Španělsko je však uznává až Vestfálským mírem. Jedním z důsledků revoluce je odcizení severu a jihu, což vyústilo v nezávislou Belgii v roce 1830.

Anglie

V Anglii byl panovník limitován parlamentem. Ekonomický rozmach, rozvoj námořního obchodu atd. logicky vedly k vzestupu moci buržoazie. V roce 1601 se stává králem Jakub I. Stuart, který chtěl vládnout absolutisticky (o parlamentu prohlásil, že je „shromážděním králových služebníků“) – spory.

Na něj navázal i jeho syn Karel I. Ten potřeboval pro vedení válek finance, proto o ně musel nejdříve požádat parlament – ten mu předložil Petition of Right (omezení některých králových práv a obhájení parlamentních výsad) - král ji přijal, ale roku 1629 parlament rozpustil a vládl bez něj až do roku 1640. Snaha o zavedení státní anglikánské církve ve Skotsku se stala rozbuškou pro válku mezi ním a Anglií (na kterou byly opět potřeba peníze – král svolává parlament). Ten mu však finanční pomoc odmítá a proto ho král rozpouští po 18 dnech – „krátký parlament.“ Pomalu dochází k občanské válce (3 etapy):

Vývoj občanské války

  1. 1640 – 1642: Král svolává nový parlament (zasedal až do roku 1653 – „dlouhý parlament“ – nepřátelsky naladěn, centrum protikrálovské opozice), král potřeboval peníze, proto přijal řadu ústupků ve prospěch parlamentu, nakonec však parlamentu roku 1642 vyhlásil otevřený boj

  2. 1642-1649: Boje mezi králem a parlamentem, v čele parlamentu Oliver Cromwell, král nakonec poražen a popraven – Anglie se stává roku 1649 republikou

  3. 1649 – 1660: Anglie republikou, od roku 1656 Cromwell „lordem protektorem“, vytvoření Nástroje vlády, po Cromwellově smrti dochází k podpisu Bredské deklarace – restaurace Stuartovců a nástup Karla II. na trůn

Důsledkem občanské války bylo zejména posílení moci parlamentu a oslabení moci panovníka. Tyto změny později vyústily v podepsání Habeas Corpus Act (1679) a Bill of Rights (1689). Roku 1707 došlo ke spojení Anglie a Skotska.

Vznik spojených států amerických

13 kolonií

4. 7. 1776: Deklarace nezávislosti (autorem Thomas Jefferson) kolonisté vypovídají věrnost anglickému králi, argumentem bylo, že nedodržuje-li král základní práva jako život, svoboda či budování štěstí, má lid právo hledat jinou formu vlády – dochází k válce o nezávislost, která trvala do roku 1783, kdy Spojené království uznalo suverenitu USA Pařížskou smlouvou (zlomovým momentem bitva u Saratogy).

Témata, do kterých materiál patří