Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracované otázky 2017

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (377.26 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Confoederatio cum principibus ecclesiasticis (1220) – zakotvení privilegií duchovenstva, např. ochrana prelátů před říšskými fojty, uznání suverenity církevní jurisdikce v prelátských městech

  • Statutum in favorem principum (1232) – zakotvení privilegií šlechty, vesměs podobná těm, které udělil duchovenstvu

Pozn.: „říšské zákony z let 1220 a 1232“

Dalšími právními prameny byly: Zlatá Bula Karla IV., Říšské policejní zřízení (1530), zemské míry (tzv. landfrýdy) či Constitutio criminalis Carolina (1532) doplňující partikulární hrdelní řády jednotlivých částí říše:

  • Trestní zákoník vycházející z jihoněmeckého práva a recipovaného římského práva

  • Připuštění analogie či práva útrpného

  • Omezil libovůli soudců a stanovoval průběh trestního řízení

  • Platil až na výjimky do 18. století

Právní knihy – soukromé sepsání převážně obyčejového práva:

  • Sachsenspiegel (1215 – 1235) – autorem Eicke von Repkow, zdrojem východosaské právo, předpisy z oblasti zemského a lenního práva

  • Schwabenspiegel (1275) – sepsání říšského práva (širší záběr než Sachsenspiegel)

Otázka č. 11 – Význam revolucí 16. – 19. století

S rostoucím vlivem městské buržoazie a sociálním změnám dochází k bojům za nové společenské uspořádání. Šlechta, která i nadále ztrácela podíl na moci, se začala bouřit a dochází k revolucím.

Nizozemsko

Příčin sporu v Nizozemsku bylo několik. Spolu s Itálií byla tato oblast jedna z nejrozvinutějších v Evropě (námořní obchod, soukenictví), patřila však Španělsku (od roku 1516), které se své provincie snažily ekonomicky vyždímat (španělský král Filip vypsal zvláštní daň na obchod a prodej nemovitostí – tzv. Alcabala). Zároveň se snažil omezit moc šlechty na správu země. Situaci nepomohlo ani náboženství – Španělé byli katolíci, zatímco v Nizozemí frčel kalvinismus. Celý spor lze periodizovat do 3 fází:

  1. Do boje se zapojuje vysoká šlechta – ale první se podrobuje (představitelé Vilém Oranžský, hrabě Egmont či admirál Hoorn)

  2. Připojuje se nižší šlechta

  3. Vysoká a nižší šlechta uzavírají tzv. Svaz kompromisu, tedy jakýsi „politický program.“ Do boje se po nich přidává i střední vrstva (jejich radikální složky – gézové - z fr. Gueux - žebráci). Španělský král Filip proti nim vysílá svého místodržícího – vévodu z Alby, který chce obnovit absolutismus. Roku 1572 vypuká revoluce v severních provinciích, roku 1576 v jižních. Obě oblasti uzavírají tzv. Gentské smíření – dohodu o jednotném postupu. Roku 1581 vznikají ze severních provincií tzv. Spojené nizozemské provincie – Španělsko je však uznává až Vestfálským mírem. Jedním z důsledků revoluce je odcizení severu a jihu, což vyústilo v nezávislou Belgii v roce 1830.

Anglie

V Anglii byl panovník limitován parlamentem. Ekonomický rozmach, rozvoj námořního obchodu atd. logicky vedly k vzestupu moci buržoazie. V roce 1601 se stává králem Jakub I. Stuart, který chtěl vládnout absolutisticky (o parlamentu prohlásil, že je „shromážděním králových služebníků“) – spory.

Témata, do kterých materiál patří