Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




římské právo otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (521 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Mancipace je nejstarším formálním způsobem nabytí VP. Vyžaduje přítomnost: 5 svědků, libripens, nabyvatel a dosavadní vlastník(převodce). Svědky museli být dospělí římští občané se způsobilostí k právnímu jednání. Libripens=vážný, získal svůj název od svého povolání, neboť v ruce držel váhy a kus bronzu. Libripens musel znát slovní formule nutné k uskutečnění mancipace. Byl to vážený dospělý římský občan. K provedení mancipace musela být přítomna mancipační věc. Nabyvatel uchopil věc(u nemovitostí probíhala mancipace přímo na pozemku) a pronesl slovní formuli, v níž prohlašoval, že mu věc náleží jako kviritskému vlastníkovi a že mu byla prodána pomocí tohoto kovu(bronzu) a této železné váhy. Předmětem mancipace mohly být pouze mancipační věci, kterými byly dle Gaia pozemky na italské půdě(ne provinční), otroci, zvířata využívaná k práci a pozemkové služebnosti. Právní účinky nastávají okamžitě, nebyly vázány na žádnou podmínku(viz ot. č. 34). Nebylo také možné zastoupení(viz ot.č. 36). Mancipací získává nabyvatel kviritské vlastnictví. Mancipace byla později využívána i k převodu nemancipačních věcí.

Injurecesse sloužila k převodu mancipačních i nemancipačních věcí. Jedná se o formální převod VP. Vycházela z legisakčního procesu(viz ot.č. 29). Injurecesse se odehrávala před magistrátem, který musel být vždy přítomen. Nabyvatel uchopil věc a pronesl vindikační formuli. Ani v injurecessi nebylo možné uplatnit podmínku(condicio) a lhůtu(dies), taktéž nebylo možné zastoupení. Injurecesse nebyla tolik oblíbená jako mancipace kvůli přílišné formálnosti.

Tradice vychází z práva národů(ius gentium). Jedná se o neformální kauzální převod VP. Sloužila pro převod mancipačních i nemancipačních věcí. Pokud šlo o převod mancipačních věcí, vznikalo bonitární vlastnictví. Pokud se převáděly nemancipační věci, vzniklo kviritské vlastnictví. U tradice díky své neformálnosti bylo možné zastoupení, a proto její obliba stoupala. Tradice je předání věci z ruky do ruky. Typickou kauzou byla koupě-prodej, darování, zřízení věna, plnění dluhu.

Otázka č.6 Věcná práva k věci cizí

Věcná práva k věci cizí neboli iura in re aliena jsou práva, která dávají oprávněnému možnost působit na věc, která není předmětem jeho vlastnického práva. Jedná se o přímé(oprávněný působí na věc přímo, bez prostředníka) a výlučné(působí erga omnes=proti všem) oprávnění. Od vlastnictví se liší tím, že není všeobecné, protože se k věci může chovat jen ujednaným způsobem.

Věcná práva k věci cizí tvoří služebnosti.

Předmět služebnosti musí být vůči oprávněnému ze služebnosti věcí cizí=nikdo nemůže mít služebnost k vlastní věci(Nemini res sua servit). Pokud osoba vlastníka a oprávněného ze služebnosti splyne, služebnost zaniká. Vlastník nemá žádnou povinnost, nemusí nic konat, musí jen strpět omezení(pati), proto platí pravidlo, že služebnost nemůže záležet v konání-Servitus in faciendo consistere nequit. Služebnost vyjadřuje možnost oprávněného užívat cizí věc. Služebnost mohla mít i zakazující charakter(tzv. negativní služebnosti-např. zákaz stavby vysokých budov). Servitutibus civiliter utendum est=Služebnost se musí vykonávat slušně(t.j. s ohledem na držitele služebné věci). Servitus servitutis esse non potest=Služebnost k služebnosti není možná(ke služebnosti jako nesamostatnému předmětu práva nelze zřídit další služebnost). Služebnosti jsou chráněny věcnými žalobami.

Témata, do kterých materiál patří