Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kompletní shrnutí

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (175.95 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Časové působení právní normy: Zákon působí do budoucnosti, jinak retroaktivita.

Legisvakanční lhůta: Doba mezi platností a účinností právní normy. Obecná legisvakanční doba je 15 dní. Většinou bývá ale specifikována zákonem.

Zrušení (zánik) právních norem: Zánik norem = derogace. Ke zrušení právních norem může dojít těmito způsoby:

  1. Uplynutí stanovené doby účinnosti – pokud byla právní norma vydána na dobu určitou;

  2. Explicitní novelizace, derogace normy – cestou vydání nové normy. Při tomto postupu musí být zachována materiální a formální pravidla derogace (viz níže);

  3. Zrušení rozhodnutím Ústavního soudu;

  4. Novelizace mlčky – uskutečňuje se vydáním nové právní normy, která obsahově odporuje právní normě dosavadní. Jedná se o nežádoucí postup ze strany normotvůrce, který může způsobit nepřehlednost.

  5. Mohlo by do toho patřit i desuetudo, tj. faktické zapomnění právního pravidla v důsledku jeho dlouhodobého neužívání. V českém právu je např. řada plevelných rakouských právních předpisů, které vzhledem k recepci formálně platí, fakticky je ale právě z důvodu desuetudinis nelze aplikovat. Zvláštní druh desuetuto: Obsolece – vyčerpání příslušného právního pravidla (u jednorázových pravidel), např. Benešovy dekrety.

Pravidla derogace

Materiální (= kolizní pravidla):

  • lex superior derogat inferiori (právní norma obsažená v předpisu vyšší právní síly má přednost před normou obsaženou v předpisu nižší právní síly);

  • lex specialis derogat generali (speciální norma má přednost před normu obecnou);

  • lex posterior derogat priori (pozdější právní norma ruší dřívější);

Formální pravidla derogační klauzule:

  • generální – stanoví zrušení všech právních norem, které odporují dané právní normě nové, např. „ruší se všechny právní předpisy, které jsou s tímto zákonem v rozporu“;

  • generální s demonstrativním výčtem – součástí je příkladné vyjmenování rušených předpisů;

  • taxativní (speciální) – jsou vyjmenovány všechny rušené právní předpisy.

Retroaktivita – zpětné působení – je výjimkou z obecného časového působení právní normy. V trestním právu: Pozdějšího zákona se užije, je-li pro pachatele příznivější.

  1. Nepravá retroaktivita – změna sice ovlivňuje právní vztahy vzniklé v minulosti, ale působí pouze do budoucna. Např. sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem pracovní smlouvu a v jejím průběhu poklesne sjednaná mzda pod vyhlášenou minimální mzdu, musí zaměstnavatel mzdu zvýšit.

  2. Pravá retroaktivita – podle nové právní normy jsou posuzovány vztahy, které vznikly v minulosti.

Testové otázky z předchozích let

Vyjmenuj působnosti právních norem

Platnost právního aktu – platným se stává okamžikem publikace (rozeslání, promulgace), norma je přístupná veřejnosti, je však dosud neúčinná, stává se součástí platného právního řádu

Témata, do kterých materiál patří