Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Období třicátých let znamenalo rozbití versailleského systému, nástup fašismu v Německu a sním spojené radikalizace v pohraničních oblastech pod taktovkou Henleinovy SdP. Systém mírových smluv budovaný v dvacátých letech (Malá dohoda) se ukázal býti dysfunkčním, což vedlo k izolaci Československa na mezinárodním poli, která byla definitivně završena mnichovským diktátem jako mezníkem čsl. vývoje.

1938 - 1939

Období od Mnichova do zřízení Protektorátu je označováno jako druhá republika. Chatrná a německo-maďarským blokem sevřená republika se v březnu 1939 rozpadla na Protektorát Čechy a Morava, klerofašistický Slovenský štát a Karpatskou Ukrajinu.

1939 - 1945

Československá exilová vláda působila v Londýně, odkud se skrze dekretální pravomoc prezidenta republiky snažila alespoň o elementární zachování předmnichovského Československa. Druhým zahraničním centrem odboje se stala Moskva.

PERIODIZACE ČESKOSLOVENSKÝCH DĚJIN STÁTU A PRÁVA (1945 – 1992).

1945 - 1948

Porážkou Německa došlo k obnovení Československa v předmnichovských hranicích (vyjma Podkarpatské Rusi, ta byla připojena k SSSR). Dekretem prezidenta republiky č. 11/1944 byl taktéž obnoven právní pořádek. Program poválečné obnovy byl shrnut v Košickém vládním programu, který počítal se zestátněním majetku, řešením národnostní otázky či potrestáním kolaborantů.

1948 - 1960

Demokratický vývoj Československa byl přerušen 25. 2. 1948, kdy se Klement Gottwald „právě vrátil z Hradu, kde prezident republiky všechny jeho nároky tak, jak mu byly podány, přijal“. Tím začala čtyřicetiletá éra srpu a kladiva v Československu - proradní kapitalisté bezprizorně vykořisťující neblahý dělnický lid byli svrženi a ruku v ruce se Sovětským svazem bylo vykročeno ke světlým zítřkům.

Únorový převrat odstartoval tzv. právnickou dvouletku – proces přeměny práva tak, aby odpovídalo sovětskému pojetí. Přijata byla i Ústava 9. května, kterou Beneš odmítl a raději abdikoval. Počátek padesátých let se nesl v duchu politických procesů, přeměny společnosti na beztřídní atd.

1960 - 1989

Jedním z milníků této doby je přijetí socialistické ústavy r. 1960, která již v čl. 4 zakotvila vedoucí úlohu KSČ – „Vedoucí silou ve společnosti i ve státě je předvoj dělnické třídy, Komunistická strana Československa, dobrovolný bojový svazek nejaktivnějších a nejuvědomělejších občanů z řad dělníků, rolníků a inteligence.“ a zároveň konstatovala vybudování socialismu a pozvolný přechod ke komunismu. A když se snahy o „socialismus s lidskou tváří“ dvakrát nezalíbily Leonidu Iljiči Brežněvovi, proháněly se po Československu tanky Rudé armády. Rok 1968 asi netřeba jako další milník vývoje podrobněji zmiňovat, z ústavněprávního hlediska snad jen zmínka o tom, že toho roku došlo k federalizaci Československa. Nástup Gustava Husáka odstartoval proces normalizace.

Témata, do kterých materiál patří