Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ZÁKON O OBRANĚ STÁTU – 131/1936 SB. Z. A N.

V době pro republiku nepříznivé byl vydán zákon č. 131/1936 Sb. z. a n., o obraně státu.

Ten umožňoval vládě provádět nová organizační a vojensko-technická opatření ke zvýšení obranyschopnosti republiky, ale modifikoval i její formy. Té se navíc dostalo širokého a časově neomezeného zmocnění k úpravě mimořádných poměrů v době branné pohotovosti státu, případně i jindy, pokud by byla ve zvýšené míře ohrožena celistvost státu, demokraticko republikánská forma, ústava nebo veřejný klid a pořádek, tzn. např. i v případě masových vystoupení obyvatelstva

O důkladné zabezpečení obrany státu měla pečovat Nejvyšší rada obrany státu - nový orgán v čele s předsedou vlády. K posílení obrany státu směřovalo i zřizování pohraničních opevnění, vytvoření Stráže obrany státu a organizace civilní protiletecké obrany.

ÚSTAVNÍ ZÁKON Č. 330/1938 SB. Z. A N. O ZMOCNĚNÍ KE ZMĚNÁM ÚSTAVNÍ LISTINY REPUBLIKY ČESKO-SLOVENSKÉ A O MIMOŘÁDNÉ MOCI NAŘIZOVACÍ

Tento zákon de facto likvidoval zákonodárnou moc parlamentu, když prezident a vláda dostali široké zákonodárné pravomoci. Přijat byl 15. 12. 1938, oficiální znění bylo ve slovenštině. Prezident byl po dobu dvou let zmocněn, aby vydával dekrety ke změně ústavy a ústavních zákonů (vyjma zákonů o autonomii), vláda k nim mohla vydávat prováděcí předpisy.

VZNIK PROTEKTORÁTU ČECHY A MORAVA, AUTONOMNÍ A ŘÍŠSKÉ ORGÁNY

Od počátku roku 1939 bylo stále zřetelnější, že se Hitler definitivně snaží o uskutečnění svých plánů na likvidaci Česko-Slovenska. Navíc radikální křídlo slovenské politické reprezentace připravovalo plán odtržení a vyhlášení nezávislosti Slovenska (v jednáních s Hitlerem se angažovat Vojtech Tuka, dokonce se tradoval verš „Tiso, Tuka – jedna ruka“, což prý jednou prohlásil i papež Pius XII. Třináctého března Hitler pohrozil Tisovi, že pokud nevyhlásí samostatný stát, dá Maďarům volnou ruku v útoku na Slovensko. Tiso situaci projednal se Sněmem slovenskej krajiny, který nakonec zákonem č. 1/1939 Sl. z. vyhlásil Slovenský štát.

Čtrnáctého března jednali v Berlíně ministr zahraničí František Chvalkovský a prezident Emil Hácha s Hitlerem, který oznámil, že zbytek Čech a Moravy bude okupován. Hácha nejen, že souhlasil (či byl přinucen souhlasit, když mu bylo pohroženo bombardováním Prahy německou Luftwaffe), ale zároveň odevzdal Hitlerovi osud českého národa do jeho rukou. V noci ze 14. na 15. března 1939 začalo obsazování zbývajícího území.

Šestnáctého března 1939 byl vydán Výnos Vůdce a říšského kancléře o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, (Protektorat Böhmen und Mähren), publikovaný pod číslem 75/1939 Sb. z. a n. Ačkoli byl Protektát formálně koncipován jako autonomní součást Třetí říše (čl. 3 výnosu), realita byla poněkud odlišná, jednalo se o pouhou fikci.

Témata, do kterých materiál patří