Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Hlavními aktivitami domácího odboje byla diverzantská činnost směřující proti Říši. Jednalo se např. o sabotážní akce, šíření protiněmecké propagandy aj.

Patrně nejznámější skupinou domácího odboje jsou „Tři králové“ – Josef Balabán, Josef Mašín (otec Ctirada a Josefa Mašínů) a Václav Morávek.

VZNIK A VZÁJEMNÉ VZTAHY ČESKOSLOVENSKÝCH REPREZENTATIVNÍCH ORGÁNŮ V ZAHRANIČÍ ZA 2. SVĚTOVÉ VÁLKY

Jelikož se dlouho nedařilo přesvědčit VB a Francii o potřebě vytvořit prozatímní vládu ČSR, byl jako její zárodek ustaven Československý národní výbor. K jeho zřízení došlo 17. 11. 1939. Proti jeho politice, která zastupovala hlavně Čechy, se postavil Milan Hodža, který jako protipól, vyjadřující názory Slováků, vytvořil v listopadu 1939 Slovenskou národní radu. Ta se však později spojila s londýnským exilem.

Jak již bylo napsáno výše, k uznání čsl. vlády, byť nejprve s podmínkou týkající se uznání poválečných hranic, došlo 21. 7. 1940. Prozatímní zřízení v Londýně bylo tvořeno prezidentem republiky, vládou a Státní radou.

PREZIDENT REPUBLIKY

Exilovým prezidentem byl po celou dobu Edvard Beneš. Jeho pozici v zákonodárném procesu upravoval ústavní dekret č. 2/1940 Úř. věst.

De iure byl Beneš jako prezident uznán SSSR a VB až 18. 7. 1941, USA tak učinily až v říjnu 1942.

VLÁDA

Oficiálně byla vláda jmenována den po svém uznání ze strany britské vlády, tj. 22. 7. 1940. Jejím předsedou byl Jan Šrámek. V čele ministerstva obrany stál gen. Sergej Ingr, ministerstvo zahraničí vedl Jan Masaryk.

Vládě příslušela zákonodárná iniciativa, tzn., že musela text každého dekretu projednat a schválit. Návrh přijatý vládou byl pak předložen ku podpisu prezidentu republiky. Dle ústavního dekretu č. 12/1942 Úř. věst. dále do přijetí jednotlivých dekretů zasahovala Státní rada, která musela ke každému dekretu vydat poradní zprávu.

STÁTNÍ RADA

Státní byla byla konstituována ústavní dekretem č. 1/1940 Úř. věst. Sloužila jako poradní orgán prezidenta a kontrolní orgán v rámci prozatímního zřízení. Jejím předsedou se stal Rudolf Bechyně, jeho zástupcem Milan Hodža. Fakticky přestala existovat 12. 3. 1945, formálně 4. 4. 1945, kdy se v Košicích ustavila vláda Národní fronty.

PRÁVNÍ RADA

Právní radu lze charakterizovat jako poradní a kvazisoudní orgán, jehož úkolem bylo podávat posudky při přípravě normativních aktů prozatímního státního zřízení. Zároveň byl oprávněn posuzovat stížnosti čsl. státních příslušníků proti rozhodnutím exilového zřízení.

DEKRETÁLNÍ PRAVOMOC PREZIDENTA REPUBLIKY V LETECH 1940 – 1945

pozn.: vesměs opáčko předchozích několika otázek, dole doplněné nejdůležitějšími dekrety

Právním aktem, který umožnil prezidentu republiky vykazovat normotvornou činnost pomocí dekretů, byl ústavní dekret č. 2/1940 Úř. věst.

Témata, do kterých materiál patří