ČPD - zkouška
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
NÁRODNÍ VÝBORY V LETECH 1967 – 1990
V tomto období byl zákon o národních výborech jedenáctkrát novelizován. Hierarchie NV zůstala nezměněná, existovaly však místní národní výbory s rozšířenou působností. Národní výbory byly definitivně zrušeny zákonem o obcích – 367/1990 Sb.
VÝVOJ JUSTICE PO ROCE 1948
VÝVOJ SOUDNICTVÍ
Průlomovým předpisem v oblasti soudnictví byl zákon č. 319/1948 Sb. o zlidovění soudnictví. V kombinaci s navazujícím zákonem č. 320/1948 Sb. o územní organizaci krajských a okresních soudů znamenal faktický konec sto let fungujícího systému soudů.
Nová organizace se v oblasti řádných soudů skládala z okresních a krajských soudů, nad nimiž čněl Nejvyšší soud. Časté u nich bylo zastoupení soudců z lidu – v prvé instanci byl senát složen z jednoho soudce a dvou soudců z lidu (a to jak u okresních i krajských soudů), v druhé instanci ze dvou soudců a tří soudců z lidu (u krajských i Nejvyššího soudu). Samosoudce se vyskytoval pouze u okresních soudů, a to například u vydávání platebních příkazů, v knihovních a rejstříkových věcech nebo v některých případech nesporného řízení. Soudci byli jmenování na tři, od roku 1961 na pět, od roku 1970 na deset let.
Porevoluční situace dala taktéž za vznik Státnímu soudu (konkrétně zák. č. 232/1948 Sb.). Jeho senáty byly pětičlenné a sloužily k potírání jakékoli náznaky odporu (právě před Státním soudem probíhaly monstrprocesy padesátých let – proces s Rudolfem Slánským, Heliodorem Píkou, Marií Horákovou aj.)
Samostatnou kapitolu představovaly vojenské soudy. Jejich hierarchie se skládala z nižších vojenských soudů, vyšších vojenských soudů a Nejvyššího vojenského soudu.
ZMĚNY PO ROCE 1952
Změny, které byly uvozeny ústavním zákonem č. 64/1952 Sb. znamenaly reorganizaci soudní moci. Ta byla nově vykonávána dvěma druhy soudů – obecnými a zvláštními. Obecné soudy byly tvořeny lidovými soudy, krajskými soudy a Nejvyšším soudem. Jejich personální obsazení však nedoznalo větších změn. Zrušen byl Státní soud, jehož pravomoc přešla na krajské soudy. Zákon dále zakotvoval volitelnost všech soudců, tedy jak soudců z povolání, tak těch z lidu. Soudy, zejména ty trestní, se však staly prostředkem diktatury komunistické strany, významnou represivní složkou zneužívanou proti všem odpůrcům komunistického režimu.
STÁTNÍ ARBITRÁŽ
Úkolem Státní arbitráže bylo soudit spory mezi státními, národními a komunálními podniky. Je však nutno podotknout, že byla státním podnikem. V září 1953 vznikly dvě „větve“ – Státní arbitráž ČSR a Státní arbitráž pro Slovensko.
soudružské soudy – vznikaly od roku 1959 v rámci jednotlivých podniků, řešily především spory v pracovněprávní oblasti
ZMĚNY PO ROCE 1960
Přijetí nové „socialistické“ ústavy v roce 1960 si vyžádalo dílčí změny v organizaci soudů. Dl zákona č. 62/1961 Sb. o organizaci soudů byla nyní soudní soustava tvořena místními lidovými soudy, okresními soudy, krajskými soudy a Nejvyšším soudem. V oblasti vojenského soudnictví pak vyšší vojenské soudy a vojenské obvodové soudy.