ČPD - zkouška
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Místní lidové soudy byly zřízeny v obcích a na pracovištích. Odvolání proti jejich rozhodnut přezkoumávaly okresní soudy. Soudci místních lidových soudů byli voleni shromážděním občanů, nemuseli mít právnické vzdělání. Zvolen mohl být každý, kdo dosáhl 21 let, „požíval mezi občany všeobecné vážností a důvěry“ a „byl ostatním občanům příkladem v práci, veřejné činnosti a osobním životě.“
SOUDNICTVÍ V DOBĚ FEDERACE
Federativní režim znamenal nutnost další reorganizace. Zrušeny byly místní lidové soudy a soudy se nyní dělily na republikové a federální.
Republikovými byly okresní a krajské soudy, dále pak Nejvyšší soud republiky. Pod federální spadal Nejvyšší soud ČSSR a vojenské soudy.
PROKURATURA
Prokuratura v Československu byla státním orgánem, který v pozici veřejné žaloby zastupoval stát v trestním řízení a plnil další úkoly.
Byla vytvořena jako jednotný, centralizovaný a monokratický orgán „nejvyššího dozoru.“ Nejvyšším stupněm byla Generální prokuratura se sídlem v Praze.
ADVOKACIE A NOTÁŘSTVÍ
Únorový převrat znamenal zásadní zlom ve vývoji advokacie. Odstraněn byl její soukromoprávní charakter, advokáti byli nuceni povinně se sdružit v krajském sdružení advokátů, v Praze kromě toho vzniklo Ústřední sdružení advokátů.
Podobný osud jako advokacii postihl také notářství, i zde došlo k jeho „postátnění.“ Notáři se sdružovali v krajských notářských sborech.
ZMĚNY V PRÁVNÍM ŘÁDU V ŠEDESÁTÝCH LETECH
Politické změny v Sovětském svazu vyústily v úsilí čsl. stranických orgánů o proklamaci vývoje společnosti – tedy byla přijata nová „socialistická“ ústava (č. 100/1960 Sb.).
Vstoupili jsme do nového období našich dějin a jsme odhodláni jít dále k novým, ještě vyšším cílům. Dovršujíce socialistickou výstavbu, přecházíme k budování socialistické společnosti a shromažďujeme síly pro přechod ke komunismu.
Deklarovaný status čsl. společnosti se odrazil i v politice, jakou bylo právo uplatňováno. Šedesátá léta tak definitivně učinila tečku za utužováním režimu represivními způsoby, častěji se začaly vyskytovat výchovné prvky.
První polovina šedesátých let je ve znamení rozsáhlých kodifikací – prvně došlo na trestní zákoník (č. 140/161 Sb.) a trestní řád (č. 141/1961 Sb.). Společně s vydáním příslušných předpisů došlo k reorganizaci soudnictví – zákonem č. 38/1961 Sb. byly zřízeny místní lidové soudy.
Změny se dočkalo i občanské právo – nejprve byl přijat občanský soudní řád (99/1963 Sb. – platí dodnes), o rok později občanský zákoník (č. 40/1964 Sb.). V oblasti rodinného práva byl přijat zákon o rodině č. 94/1963 Sb.
Třemi novými kodifikacemi z této doby pak byly zákoník práce (65/1965 Sb.), hospodářský zákoník (109/1964 Sb.) a zákoník mezinárodního obchodu (101/1963 Sb.).