Obchod 2 - shrnutí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Soud zruší PO na návrh toho, kdo dosvědčí pr. zájem, nebo i bez návrhu.
Likvidace (viz taky OBCHŮDEK 1)
= vypořádání majetkových poměrů PO po jejím zrušení, jestliže PO směřuje ke svému zániku.
Realizace je svěřena určité osobě – likvidátorovi.
Cílem likvidace je dospět k likvidačnímu zůstatku = majetek, který již nebude zatížen žádnými pohledávkami věřitelů, bude naopak zahrnovat úhrady dluhů všech dlužníků likvidované PO.
Pro majetek zrušené PO zaveden termín likvidační podstata.
Účelem je vyrovnat dluhy PO a dospět k čistému zůstatku z likvidace.
Nejčastější je zpeněžení likvidační podstaty, ale může být i v naturální podobě (záleží, co chtějí společníci a co je výhodné/možné).
Den počátku likvidace viz § 171 OZ.
Zrušení PO a vstup do likvidace je nutno oznámit. U PO zapisovaných do OR se tato skutečnost zapisuje do OR. (Deklaratorní zápis). Obchodní firma musí také mít povinný dodatek „v likvidaci“. PO to musí připojovat ke svému názvu.
právní postavení likvidátora
může být FO, ale i PO (za tuto bude vykonávat pověřený zmocněnec FO)
Likvidátor musí splňovat požadavky jako kdyby byl statutár. (plná svéprávnost, bezúhonnost atd. viz výše).
Má postavení a působnost jako statutár. Ovšem má práva a povinnosti jen taková, která směřují k naplnění účelu likvidace.
Pokud je zvolena osoba, která k tomu není způsobilá jako by se nestalo. Jestliže překážka nastane v průběhu funkce – funkce zaniká.
Nesmí ani být diskvalifikován (viz výše – případ, kdy má zákaz na 3 roky vykonávat statutára) Platí tam i ty samý pravidla (když je sice vyloučen, ale v jiné PO může funkci vykonávat, protože splnil ty 2 kumulativní podmínky).
Na základě důvodů stanovených zákonem může likvidátora jmenovat i soud:
-
např. pokud PO vstoupila do likvidace, ale její příslušný orgán nepovolal likvidátora.
-
v případech, kdy soud sám rozhodl o zrušení PO a jejím vstupu do likvidace
-
soudu byl podán návrh na odvolání likvidátora, který neplnil svoje povinnosti.
-
Zanikne-li funkce likvidátora (např. proto, že se jí vzdal) přejde funkce na statutáry až do jmenování nového likvidátora.
postup při likvidaci
likvidátor oznámí vstup PO do likvidace všem známým věřitelům. V průběhu likvidace mají přednost pohledávky zaměstnanců (§ 197 OZ). Ostatní pohledávky musí být uspokojeny popořadě tak, aby žádný z věřitelů nebyl zvýhodněn/znevýhodněn.
dále likvidátor zveřejní 2x za sebou s alespoň dvoutýdenním odstupem oznámení o vstupu PO do likvidace s výzvou pro věřitele, aby přihlásili své pohledávky ve lhůtě nejméně 3 měsíců od druhého zveřejnění.
Podíl na likvidačním zůstatku nelze vyplatit před tím, než budou uspokojeni věřitelé, co přihlásili své pohledávky. Pokud to tedy neudělají a likvidační zůstatek se už vyplatí společníkům, mají věřitelé smůlu.
Pokud je existence pohledávek věřitelů sporná, musí jim být poskytnuta alespoň dostatečná jistota.
Ke dni vstupu do likvidace likvidátor sestavuje zahajovací účetní rozvahu a provádí soupis jmění PO. (Na základě toho by měl zjistit, jestli PO není předlužena, jinak by musel podat insolvenční návrh.
Na žádost věřitelů jim likvidátor poskytuje soupis jmění.
Jakmile likvidátor vypořádal pohledávky věřitelů a získal do likvidační podstaty pohledávky likvidované PO za jejími dlužníky, zpeněžil majetek v likvidační podstatě nebo se dohodl s věřiteli na naturálním plnění – je povinen sestavit konečnou zprávu o průběhu likvidace. (z ní musí být patrno, jak s majetkem zacházel atd.). Pokud zbyl nějaký likvidační zůstatek, musí navrhnout, jak s ním má být naloženo, ke stejnému dni musí sestavit i účetní závěrku.
Všechny dokumenty poté musí likvidátor předložit orgánu, který ho povolal, případně soudu (pokud ho jmenoval do funkce soud)
Při rozdělování likvidačního zůstatku mají přednost náklady likvidace a odměna likvidátora. Zbytek se rozdělí buď dle zákona (obecné pravidlo, že se likvidační zůstatek rozdělí mezi společníky nejprve do výše, v jaké splnili vkladovou povinnost. Pokud to nestačí, podílejí se společníci na likvidačním zůstatku v poměru k výši svých splacených nebo vnesených vkladů. Jestliže nikdo vkladovou povinnost neměl, tak rovným dílem). Zvláštní pravidla jsou pro AS (§ 549-551 ZOK) a pro bytové § 756 a sociální družstvo §771-773. V ZPJ může ale být stanoveno jiné rozdělení!
Likvidace končí použitím likvidačního zůstatku.
odmítnou-li všichni věřitelé likvidační podstatu převzít, přechází na stát.